Advert

KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ocak ayı bütçe gerçekleşmelerine göre; bütçe gelirleri yüzde 26.7 azalışla 89.6 milyar TL, bütçe giderleri yüzde 13 artışla 113.8 milyar TL olarak gerçekleşti. Ocak ayında bütçe 24.2 milyar TL açık verdi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi
KSO Başkanı Zeytinoğlu ocak ayı bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi   Yalçın AKBULUT
Bu içerik 93 kez okundu.

 

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Ocak ayında giderlerdeki artışın enflasyonun altında tutulduğunu görüyoruz. Gelirler tarafında ise, yüzde 26.7’lik azalış var. Dolayısıyla bütçe ocak ayında 24.2 milyar TL açık verdi. Bütçe geçen yıl ocak ayında 21.5 milyar TL fazla vermişti. Ancak, geçen yıl ocak ayında Merkez Bankası’ndan bütçeye erken aktarım yapıldığını ve bunun bütçe gelirlerini desteklediğini biliyoruz. Bu yıl ocak ayında henüz bu transfer gerçekleşmediği için gelirler kaleminde bu azalışın gerçekleştiğini düşünüyoruz.” dedi.

“Bütçeye en fazla katkı sağlayan vergi gelirlerinde ocak ayında yüzde 17.5’luk artış var.” diyen Zeytinoğlu, “Alt kalemlerine baktığımızda, Dahilde alınan KDV’de yüzde 35,6’lık, ÖTV’de ise yüzde 24.6’lık artışlar olduğunu görüyoruz. ÖTV alt kalemlerinde motorlu taşıtlar vergisinde yüzde 285’lik artış dikkat çekici. Otomobil talebinin ocak ayında da devam ettiğini görüyoruz.” dedi.

#kso zeytinlioğlu#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Yavuz, İlimizde Faaliyet Gösteren Limanların Başkan ve Yetkilileri İle Bir Araya Geldi
Vali Yavuz, İlimizde Faaliyet Gösteren Limanların Başkan ve Yetkilileri İle Bir Araya Geldi
CENNET TEPESİ'NE
CENNET TEPESİ'NE "AYVALIK KADAR GÜZEL" BİR MEKAN YAPILIYOR