Advert

BAŞKAN SARI; “AMASYA'DA ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK İHALE”

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı'nın öncülüğünde Akdağ'a kurulacak Hidro Elektrik Santralinin ihalesini alan firma ile protokol imzalandı.

BAŞKAN SARI; “AMASYA'DA ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK İHALE”
BAŞKAN SARI; “AMASYA'DA ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK İHALE” Yalçın AKBULUT
Bu içerik 75 kez okundu.

 

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı'nın öncülüğünde Akdağ'a kurulacak Hidro Elektrik Santralinin ihalesini alan firma ile protokol imzalandı.
AMASYA'DA ŞİMDİYE KADAR YAPILMIŞ EN BÜYÜK İHALEDİR
Akdağ'a kurulacak Hidro Elektrik Santralinin amasya'da şimdiye kadar yapılmış en büyük ihale olduğunu kaydeden Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı;”Bugün Amasya'mızın geleceği ile alakalı, Amasya halkının direk kendisini ilgilendiren bir meselesinin yüzyıllarca sürecek bir meselesinin hali için buradayız.  Amasya'nın olmazlarından bir tanesi Amasya'nın içme suyu meselesi. Su 1997 yılında Amasya'mıza saniyede 460 litre tahsis edilerek verilmiş. 2010 yıllarına gelindiğinde su azalmış, kesilmiş. Yani 109 litreye düşmüş. Amasya'nın günlük saniyede kullandığı 330-340 litre. Amasya'ya gelen kaç litre 109 litre. Bundan köylerde kesinti sağlıyor. En büyük kesintiyi de en yakın belde Ziyaret yapıyor. 
Yani Amasya'ya giren su 70 litre. Yani altıda bir. Önce bu suyun halledilmesi lazımdı. Bu suyun mücadelesini verdik. Tabi Amasya burada susuz mu kaldı derseniz Amasya'da 26 tane kuyu var, suları oradan basıyoruz. İnşallah kuyu işinden vazgeçecez. Yolumuz uzun projelerimizin niceleri devam edecek burada kazanan Amasya olacak. Kimsenin bu iş olmaz demesini istemiyorum. Bizim yükümüz ağır, yolumuz uzun. Bu işin çözüm noktası ayağı ile gelen tertemiz Akdağ'ı suyunu Amasya'ya getirmektir. Suyun tahsisini aldık buraya çerçeveledik. Suyu aldık fakat bunu taçlandırmak lazım, taçlandırabilmek içinde arkadaşlarımız oraya santral projesi çizdiler, 2.37 megavatlık HES projemiz var. Bu HES projemizi iki gün önce ihale ettik, ihaleye 7 firma girdi 2tanesi çekildi, geriye  kalan firmalardan İsmail Çelik inşaat Ankara grubu ihaleyi aldı, bekleme süreci vardı, bekledik nasipse imzalayacağız. Bu projemizin içerisinde ayrıca Akdağ'dan gelen 9 kmlik boru hattının 3 kilometre ile kısaltımı da var. Hem o borular eskimiş hem de suyun debisini yükseltmek maksadıyla 9 kilometrelik hattı 3 kilometreye düşürüyoruz. 40 kilometreden gelen bir hattımız var. Şimdi bu da otuz küsürlere düşecek. İhale 45 buçuk Milyon üzerinden açıldı 38 milyona İsmail Çelik inşaat Ankara Firmasında kaldı, boru hattının yenilenmesi de burada var. Özellikle sunuda söyleyim biz burada finansman kullanacağız. Lakin görüştüğümüz yerlerde sözümüz şu; Bizim cihazımız tıkır tıkır başlayacak, ödeyeceğimiz para 1 ay sonra başlayacak. Yani belediyemizden 1 lira çıkmayacak, kendi kazandığı ile ödeyecek. Bu bize üç buçuk senede döner. Üç buçuk sene sonra Amasya belediyesinin orada 60-70 milyonluk bir yatırımı olmuş olur. Daha sonra Amasya belediyesine her ay bir, bir milyonun üzerinde para akar. Yani yaptığımız bu ihaleden Amasya Belediyesinden bir kuruş çıkmadan finansmanı tamamen dışarıdan karşılanmak kaydıyla ve üretim sonucunda dönüşen mevzuatla ödenmesi kaydıyla bu santral kurulacaktır. Önemli olan şudur Amasya'da şimdiye kadar yapılmış en büyük ihaledir” diye konuştu.
“BİZ KOSKOCA BİR ŞEHİRİZ, KİMSENİN HİZMETİNDE DEĞİLİZ”
“Biz koskoca bir şehiriz, kimsenin hizmetinde değiliz diyen Başkan Sarı; “Zamanımız yok, hazırız, her şeyimiz hazır. Kayabaşı GES santralimiz var, ihale safhasındayız 5 megavat Allah nasip ederse önümüzdeki ayda sonun ihalesini yapacağız. Biz koskoca bir şehiriz, kimsenin hizmetinde değilizBen yap işlet şahsen katılmıyorum ancak yüzde 60 bize yüzde 40 size derim. Ben tüccar adamım mevzuya tüccarca bakıyorum”  dedi.
“DOĞAYA ASLA ZARAR VERMİYORUZ”
Tabiata asla zarar vermediklerin, kaydeden Başkan Sarı; “Biz suyun akışına kuruyoruz zaten. Düzelene yerde çalı çırpı bilemem ama 5 senelik 4 senelik ağaç kesilecek mi derseniz asla, onu taahhüt ediyorum.” Dedi.  
Başkan Sarı  “Bu proje normalde piyasa şartlarında 1 yılda biter ama biz bu işi 4- 5 ayda bitireceğiz. Bismillah deyip kazmayı vurduğumuz andan itibaren inşallah haziranın sonunda makinaya basıyoruz. En son teknoloji ile işimizi yapıyoruz. Normalde projemizde 4 tribün vardı biz en s teknoloji tek tribünle işimiz yapıyoruz. Amasya'mıza hayırlı olsun ” diyerek konuşmasına son verdi.
Ardından ihaleyi alan firma ile protokol imzalandı

#başkan sarı amasya#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İnternet yasasına ve İGF'ye Başkent'ten tam destek
İnternet yasasına ve İGF'ye Başkent'ten tam destek
GAZETECİ YAVUZ DONAT BAŞKAN KIRLANGIÇ'I ZİYARET ETTİ
GAZETECİ YAVUZ DONAT BAŞKAN KIRLANGIÇ'I ZİYARET ETTİ