Advert

GTO Başkanı Nail Çiler, Osman Hamdi Bey'i andı

Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Sanayii Nefise Mektebi ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nin kurucusu arkeolog, ressam ve müzeci Osman Hamdi Bey'in ölümünün 111'uncu yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

GTO Başkanı Nail Çiler, Osman Hamdi Bey'i andı
GTO Başkanı Nail Çiler, Osman Hamdi Bey'i andı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 52 kez okundu.

Dönemin en önemli ressamlarından, arkeoloji alanında birçok çalışmaya katılan, Türkiye sınırları içindeki "İlk Türk Müzesi"nin kurucusu Osman Hamdi Bey, Gebze / Eskihisar’ımızda bulunan köşkünde bir çok önemli eserine imza atmış; resimlerini Gebze’den dünyaya tanıtmıştır.

1882 yılında sanat eğitiminin yetenekli yeni kuşaklar için önemli faydalar sağlayacağına olan inancıyla Sanayi-i Nefise Şahane’yi, bugünkü adıyla Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni kuran Osman Hamdi Bey, sanat sevgisi ve başarma heyecanıyla Türk resminde figürlü kompozisyonu ilk kez kullanarak tarihe geçmiştir. Ülkemizin topraklarına ait kültürel değerleri sahiplenme düşüncesi ile yaptığı arkeolojik kazılarda bulduğu eserlerin sergilenmesi için 1891 yılında "ilk Türk müze binası" olan İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni açarak bir konuda daha öncülüğü üstlenen Osman Hamdi Bey, Kadıköy’ün ilk Belediye Başkanı olarak da idareci yönünü ortaya koymuş çok yönlü bir değerdir. 

Bilim ve sanata olan katkısı, yorulmak bilmeyen çalışma gücü ile bölgemizde yaşamış olan Osman Hamdi Bey’in mezarı, vasiyeti üzerine önemli eserlerini yaptığı Eskihisar’ımızda bulunan köşkünün bahçesinde yer almaktadır.

Vefatının 111. Yılında, sayısız eseriyle resim tarihine damga vuran Osman Hamdi Bey’i rahmet ve saygıyla anıyor; Gebze Ticaret Odası olarak onun bıraktığı eserleri ve bölgemizde bulunan ve müze haline getirilen köşkünün tarihi dokusunu koruma ve yaşatma konusunda üzerimize düşen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz. 

#nail çiler#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mehmet Yıldız ameliyat oldu
Mehmet Yıldız ameliyat oldu
Vali Yavuz, İlimizde Faaliyet Gösteren Limanların Başkan ve Yetkilileri İle Bir Araya Geldi
Vali Yavuz, İlimizde Faaliyet Gösteren Limanların Başkan ve Yetkilileri İle Bir Araya Geldi