Advert

İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyiz

CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” nin Türkiye olarak tek taraflı fesih edilmesinin ülke genelinde yankıları sürerken Ülke genelinde birçok Kadın Platformu,

İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyiz
İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyiz Yalçın AKBULUT
Bu içerik 123 kez okundu.

Sivil Toplum Kuruluşu, Sendika ve Kadın Girişiminin kararnameye karşı protestoları da devam ediyor.  CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan’da İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceklerini, sahalarda ,alanlarda ses olmaya ses çıkarmaya devam edeceklerini ifade etti.

“İstanbul Sözleşmesi Yürürlükte Kalmaya Devam Edecek”

Konu hakkında açıklama yapan CHP Gebze İlçe Kadın Kolları Başkanı Yaşa Erdoğan, şu görüşlere yer verdi;’’İstanbul Sözleşmesinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile fesih edilemeyeceğini, TBMM ‘nin kanun düzenlemesi ile yürürlüğe giren uluslararası sözleşmelerin ancak TBMM’nin kanun düzenlemesi ile yürürlükten kaldırılabilir.

 “Birçok anayasa hukukçusunun günlerdir ulusal basın ve medyada konu ilgili yer alan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi TBMM ‘nin düzenlediği bir kanunla yürürlüğe giren Uluslararası bir sözleşmenin Cumhurbaşkanı kararnamesi ile fesih edemeyeceği açıkça görülmektedir. Bu durumda ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ yani İstanbul Sözleşmesi hala yürürlüktedir. Adliyelerin dışına çıkarılarak siyasetin vesayeti altına sokulan adalet mekanizmasının yargılama ve hüküm kurma süreçlerinin siyasilerden bağımsız Cumhuriyet Savcıları ve Yargıçlar yoluyla tekrar adliye saraylarına CHP iktidarı ile geri taşıyacağız” 

 “AKP-MHP çıkar birliktelik iktidarının mucidi ve sorumlusu olduğu Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi kadın düşmanlığını anayasaya aykırı Cumartesi kararnamesiyle bir kez daha en üst perdeden hem de resmi gazete aracılığı ile bir kez daha ilan etmiştir. Bu öyle bir düşmanlık ki gözlerini Cumhurbaşkanının yangından mal kaçırır haliyle yayınladığı kararnamenin hukuksuzluğunun ve geçerliliğinin olmadığını bile farkına varamayacak kadar ilerlemiş durumda.

Türkiye’de herkesin bilmesi gereken bir konu var. Ülkemizi yönetenler, bu topraklarda yedi düvele, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı kurtuluş savaşı veren bir halkı hukuksuz Cumartesi kararnameleriyle asla sindiremeyeceksiniz, susturamayacaksınız. Bizler bu toprakların Şerife Bacı’ları, Kara Fatma’ları, Halide Onbaşı’ları, Halime Çavuş’ları, Nezahat Onbaşı’ları, Çete Emir Ayşe’leri, Gördesli Makbule’leri, Tayyar Rahmiye’leri, Hafız Selman Hanım’larıyız. Haklarımızı korumaktan korkmuyoruz, yılmıyoruz, yorulmuyoruz, Ülkemizi sürüklediğiniz karanlıktan öncelikle korkması gereken biz değil sizlersiniz. Maskeniz düştü. Bu ülkeyi yasaklarla, yolsuzluklarla, yalanlarla artık yönetemezsiniz. Hallaç pamuğu gibi attığınız, kalbura çevirdiğiniz hukuk sisteminin gün gelince en çok sizi vuracağını bilmeniz gerekir.

Bu milletin vicdanlıları, namusluları, zulmünüzde ezilenleri demokratik yöntemlerle sandıkta galip gelip sizi iktidardan indirdiğinde bozduğunuz adalet mekanizmasının çarkları için eyvahlarla dizlerinizi dövmeniz yetmeyebilir. Hükümetin başını ve bakanlarını, hukuka, adalete bağlı kalmaya ve yasalara saygılı olmaya davet ediyorum. Anadolu’da Trakya’da kurtuluş savaşının kahraman kadınları adına sizlere sesleniyorum. Biz Türkiye kadınları olarak dünyanın birçok ülkesindeki kadınlardan önce sahip olduğumuz Cumhuriyetin kazanımlarından asla vaz geçmeyeceğiz. Bırakın vaz geçmeyi mücadele gücümüzle bu coğrafyada gerçek kadın erkek eşitliğini tesis ederek gelecek kuşaklara laik, demokratik bir hukuk devleti bırakacağız”  

#istanbul söz#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
STK’lar ve Kocaeliler ‘’Sivil Dünya Kocaeli’’ ile buluşacak
STK’lar ve Kocaeliler ‘’Sivil Dünya Kocaeli’’ ile buluşacak
RAMAZAN’DA KALBİ YORAN 10 ÖNEMLİ HATA!
RAMAZAN’DA KALBİ YORAN 10 ÖNEMLİ HATA!