Advert Advert Advert

20 TON YONCA TOHUMU ÇİFTÇİLERE DAĞITILDI

Amasya Valisi Masatlı;“ilimizdeki hayvancılık faaliyetleri için, gerekli kaba yem ihtiyacını karşılamak için, yonca ekim alanlarımızı arttırıyoruz”

20 TON YONCA TOHUMU ÇİFTÇİLERE DAĞITILDI
20 TON YONCA TOHUMU ÇİFTÇİLERE DAĞITILDI Yalçın AKBULUT
Bu içerik 99 kez okundu.

Vali Mustafa Masatlı yem bitkilerinin üretiminin desteklemesi kapsamında Yonca Tohumu Dağıtım Törenine katıldı. Programda ayrıca protokol üyeleri ve üreticiler yer aldı.
Programda ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdür V. Hayrullah Göktekin projenin detayları hakkında bilgiler aktardı. Daha sonra konuşan üreticimiz ise projenin hazırlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.
Vali Mustafa Masatlı ise şunları kaydetti: “Neredeyse her hafta insanımızın daha çok üretmesi ve Ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak adına bir dağıtım töreni gerçekleştiriyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi ilimiz tarım, sanayi ve turizm ekseninde gelişen bir ekonomiye sahip. Tarımın burada altını çizmekte fayda görüyorum. Tarım denince hem bitki üretimi, hem meyvecilik, hem de hayvancılık birlikte düşünülmelidir.
İlimizde tarımın nasıl gelişip büyüyebileceği hakkında paydaş kurumlarımızla bir yol haritası belirleyerek,  Sayın Cumhurbaşkanımızın bizlere gösterdiği hedefler doğrultusunda çalışmalara başladık. Bu kapsamda İl Özel İdaremizin sulama 
yatırımlarını en az 4 kat arttırıyoruz. Bunun dışında meyvecilikteki rekabet gücümüzü arttırmak için çeşitli türlerde fidanları üreticilerimize teslim ettik. En son geçen hafta incir fidanlarının dağıtımını gerçekleştirdik. Bugün ise hayvancılık sektörünün kaba yem ihtiyacı doğrultusunda yonca tohumu dağıtımı yapacağız.
Hayvancılıkta en büyük girdiyi yem maliyetleri oluşturmaktadır. Sürdürülebilir bir hayvancılık için ucuz ve kaliteli kaba yem olmazsa olmazdır. Hayvan türlerinin daha verimli hale gelmesiyle, yem ihtiyacı da artmıştır. Bu yüzden yem altyapımızı güçlendirmek zorundayız.
Yılda birkaç kez hasat edilebilen bu bitki, çok yıllık olduğundan, bir kez ekildiğinde yüksek verim sağlamaktadır.  Bizde ilimizdeki hayvancılık faaliyetleri için gerekli kaba yem ihtiyacını karşılamak için, yonca ekim alanlarımızı arttırıyoruz. 
Rakamlara baktığımızda 200 bin adedi geçen büyükbaş ve 250 bin adede yaklaşan küçükbaş hayvan varlığımız ile bölgemizde başı çeken illerden biriyiz. Bu sayıları daha da yukarılara çekmek için çalışmalıyız. Bu proje ile hali hazırda 25 bin dekar olan yonca ekili arazilerimize, 6000 dekar daha ilave yapıyoruz. Devletimiz çiftçimizin daha çok üretmesi için her türlü imkanı sağlamaktadır. Bu aşamadan sonra görev üreticilerimize düşmektedir.
Bu düşüncelerle Amasya halkına sunulan hizmetlerden ötürü başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize ve bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyor, dağıtımını yapacağımız bu ürünlerin bir an önce ekilip hayvancılığımıza katkı sağlamasını canı gönülden diliyorum.” Konuşmaların ardından proje kapsamında temin edilen 20 ton yonca tohumu Vali Mustafa Masatlı ve protokol üyeleri tarafından hak sahibi çiftçilere dağıtıldı.

 

#amasya tohum#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Şayir’den 23 Nisan mesajı
Başkan Şayir’den 23 Nisan mesajı
 Başkan NAİL ÇİLER’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı
Başkan NAİL ÇİLER’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı