Advert

AMASYA MÜZESİNİN EN İLGİNÇ ESERLERİNDEN BİR TANESİ; BEDDUALI LAHİT

Amasya'da 1994 yılında kurtarma kazısında bulunan Beddualı Lahit Amasya Müzesinde sergileniyor.

AMASYA MÜZESİNİN EN İLGİNÇ ESERLERİNDEN BİR TANESİ; BEDDUALI LAHİT
AMASYA MÜZESİNİN EN İLGİNÇ ESERLERİNDEN BİR TANESİ; BEDDUALI LAHİT Yalçın AKBULUT
Bu içerik 78 kez okundu.

Amasya'da 1994 yılında kurtarma kazısında bulunan Beddualı Lahit Amasya Müzesinde sergileniyor.
Amasya'nın Merzifon İlçesine bağlı Aktarla köyünde günümüzden 1700 yıl öncesine ait beddua ve çeşitli figürlerin yer aldığı gizemli lahit Amasya müzesinin en ilgi gören ve en nadide eserleri arasında gösteriliyor. 
Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir Roma Dönemine ait lahitte beş satır Grekçe harflerden oluşan ifadelerde, her kim ki bu niyete merhametle iyi niyetle yaklaşanlar tanrılardan iyilik görsünler. Bu mezarı ele geçirmek isteyen tahrip etmeye art niyetle yaklaşan kişiler dünya basılmaz, denizler geçilmez olsun. Çocuklarının özellikle de eşlerinin hayrını görmesin rızkı azalsın bedduası yer aldığını söyledi
MEDUSANIN KABARTMALARI YER ALIYOR
Beddualı lahitin üzerinde antik çağ mitolojisinde gözlerine bakan kişilerin taşa çevirdiğine inanılan Medusanın kabartmaları, çeşitli mitolojik yaratıklar ve o günün modası olan eserlerin olduğunu ifade eden Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir,”Müzemizin en ilgi çeken eserlerinden biri olan Nureni Aktarla Lahti dediğimiz Lahit sergilenmekte. 
Lahitin üç tarafında kabartma olarak tasvir edilmiş çeşitli mitolojik yaratıklar o gün sevilen günün modası olan eserler var. 
Bu Lahitin en büyük özelliği batı dar yüzündeki  beş satır Grekçe antik bir yazıt var. 
Bizim bildiğimiz üzere mezarlar genellikle antik dönemin inancı gereği ölü gömme geleneği günlük hayatta kullandıkları kıymetli eşyaları mezarın içerisine ölü hediyesi olarak bırakıyorlar. Bu öbür dünyada kullansın diye. Bunun neticesinde de genelde Antik mezarların çoğu soyguna tabi tutuluyor, tahrip ediliyor. Bunu önlemek için mezar sahibi muhtemelen ölmeden önce  imalatını vermiş yaptırmış daha sonra buraya Grekçe beş satır mezarın tahrip edilmemesi, soyulmaması için uyarı şeklinde bir yazı beddua yazmıştır. Yine aynı zamanda mezarı korusun diye antik dönemde çok korkulan korkunç olan bizim Gorgo kızları dediğimiz Medusa'nın kabartmalarını yapmış. Bu tamamen mezarın soyulmaması içindeki ölü hediyelerinin alınıp çalınmaması, mezara zarar verilmemesi için yapılan uyarı niteliğinde bir yazı” şeklinde konuştu.
BEDDUAYA RAĞMEN MEZARLAR SOYULMUŞ
Medusa kabartmalarına rağmen mezarın Antik dönemde yani, Roma döneminde soyulduğunu kaydeden Müdür Özdemir; “Biz bunu Roma Dönemi Milattan Sonra üçüncü yüzyıla tarihliyoruz. Yaklaşık 1700-1800 yıllık bir mezar lahit. Mezar sahibinin profilden verilmiş bir kabartması var. Burada da mezar sahibesinin eşinin kabartması var cepheden verilmiş. Biz kurtarma kazısı yaptığımız mezarın içerisinde 1994 yılında müzeye getirilmeden önce içerisinde dört tane iskelet bulduk. İki tanesi yetişkin anne ve babaydı, iki tanesi de kenara alınmış çocuk iskeletleri vardı. O uyarılara Medusa kabartmalarına rağmen, beddua yazılarına rağmen mezarın dar yüzünden girilerek mezarın içerisindeki ölü hediyeleri olarak tabir ettiğimiz takıları kıymetli eşyaları aldıklarını görüyoruz. Yani beddualara ve uyarılara rağmen mezarı soymuşlar maalesef. Bizim kurtarma kazısını yaptığımızda  hiçbir ölü hediyesi ele geçiremedik maalesef. Ve müzemizin en ilginç eserlerinden bir tanesi” dedi.

#amasya lahit#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kabine'de değişiklik: 3 yeni isim
Kabine'de değişiklik: 3 yeni isim
Son 24 saatte 61 bin 028 yeni vaka
Son 24 saatte 61 bin 028 yeni vaka