Gebze'de emekliler geçinemiyoruz diye isyan ettiler

Kocaeli Gebze’de Tüm Emekli-Sen üyeleri "Geçinemiyoruz, isyandayız" diyerek eylem yaptı.

Gebze'de emekliler geçinemiyoruz diye isyan ettiler
Gebze'de emekliler geçinemiyoruz diye isyan ettiler Yalçın AKBULUT
Bu içerik 73 kez okundu.

Tüm Emekliler Sendikası (Tüm Emekli Sen)Gebze Temsilciliği, "Geçinemiyoruz, İsyandayız" diyerek eylem düzenledi. Eyleme çok sayıda emeklinin yanı sıra siyasi partiler, KESK’e bağlı sendikalar ve dernekler de katılarak destek verdi.

TERCİH YİNE SERMAYEDEN YANA

Gebze Kent Meydanı’nda  yapılan eylemde emeklilerin çektikleri geçim sıkıntısı dile getirildi. Sendikanın Gebze Temsilcisi Cemil Yüksek, "Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır" dedi.

Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilediğini ifade eden Yüksek, siyasi alandaki yönetememe krizinin “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile daha ağır sonuçlar ürettiğini vurguladı.

DİSK EMEKLI SEN ' İN KAPATILMASI KABUL EDİLEMEZ

Açıklamada şu görüşlere yer verildi;’’ Karekteri gereği tek adam yönetimi antidemokratik,baskıcı ve otoriterdir. Bütün otoriter yönetimler gibi hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmıştır. Her ne kadar ssistem değişikliği denilsede, özünde rejim değişikliği ile siyasal islamcı otoriter rejim inşa ediliyor.İyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları,DİSK EMEKLI SEN ' in kapatılması kabul edilemez. HDP’ye açılan kapatma davası, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir.

BÜTÜN BİR ÜLKE KARARNAMELERLE YÖNETİLİR HALE GELMİŞTİR

Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen coronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir. Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar. Daha 20 gün önce emeklilerin geçinemediğini, temel gıda ürünlerine yapılan zamların çekilmez olduğundan bahsetmiştik. Ancak sesimize siyasi iktidar kulaklarını tıkamış, duymuyor, bizi görmezden gelmeye devam ediyor. Bir daha tekrar edelim.

EMEKLİLER AÇLIĞA MAHKUM ETMEK İSTENMEKTE

Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 tl nin altındadır.Diğer emeklilerin genelinin aylığı ise yoksulluk sınırı altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş, açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde pazar çantası ile alışverişyapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar. İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Buradan sesleniyoruz: Bayram ikramiyelerini asgari ücret seviyesine çıkarın.

 Sözün kısası

GEÇİNEMİYORUZ… İSYANLARDAYIZ...

 Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir. Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır. Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar. Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır. Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.’’

#emekliler#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tütünçiftlikli çevrecilerden Sülfürik Asit tepkisi
Tütünçiftlikli çevrecilerden Sülfürik Asit tepkisi
Belediye başkanlarının fırın şovu
Belediye başkanlarının fırın şovu