Advert

BUHARKENT 'İN EFESİ KİM ?

Hangi dönemdi, Nereden geldi, neler yaptı, Nereye gitti. ?

BUHARKENT 'İN EFESİ KİM ?
BUHARKENT 'İN EFESİ KİM ?
Bu içerik 1361 kez okundu.

.
     Aydın İli Efeleriyle ve zeybek oyunlarıyla ünlü bi yer. Bunların içinde Aydın'da Çok Tanınan Efeler;
Sultanhisarda Yörük Ali, Atça'da Kel Mehmet, Çakırcalı Mehmet efe, Sökeden Cafer efe, Çineli Hüseyin efe, gibi daha biçok efelerimiz mevcut bunları başka bir haber bültenimizde yayınlayacağız. 
     Ama bizim en çok dikkatimizi çeken, ''BUHARKENT 'in bir efesi varmı ? '' sorusu kafamızı kurcaladı,
     Buharkent belediyesi ve bazı sivil toplum örgütlerinin logoları üzerine baktığımızda bir EFE figürü veya silüeti karşımıza çıktı. Bu efe kimdir, Kim ele almıştır. kim konu almıştır, efemiz kimdir ?   Resmi kurumlar, idari makamlar,  eski insanlar ve bir dönem ''Buharkent Çok Programlı Lisesinde'' Okul müdürlüğü yapmış ADNAN TASAR hocamızın yazdığı kitapta yaptığımız araştırmalar sonucu sorduğumuz bu soruların cevabını aldık. Şimdi Bu Soruların cevaplarını hep birlikte ele alacağız.
          Çünkü bu kitap bütün bu soruların cevabını tek tek yazmış, açıklamış ve okuyucularını sadece Bu efe hakkında değil Buharkent hakkında birçok bilgilendirmeye değinmiştir.
     ''KAVAS MEHMET EFE ''


     Şimdi Gelelim Kitapta Yer Alan bilgilere;
Buharkentin Coğrafi yapısı, Ortakçı'nın Tarihi, Burhaniyedeki işgal zamanları, işgal döneminde yaşananlar, Ortakçı, Burhaniye, Savcıllı, çatak, köprübaşında yaşananlar, aynı dönemde Dinardan, eğirdirden, demirciden, gedizden, inönüden irtibatlar.
     ilçemizde o dönem vazife yapan ÇOLAK İBRAHİM BEY'in yaptıkları, Yunan baskınları, Ortakçı ve Buharkete hakim olan KOCA KAVAK ağacı altında yaşananlar, Tekke ve hisar köyündeki yaşananlar, 3 EYLÜL deki yaşanan Olaylar, 
Buharkent işgalini kontrol eden KAVAS MEHMET EFE'nin evlenmesi olayı...
ORTAKÇI'LI ÇATAK MEHMET EFE'nin Faaliyetleri...
Burhaniye Pazarının önemi (işgal dönemi)...
Kavas Mehmet Efenin Hastalanması olayı, Demirci Efe'nin tarihi, Türküsü.Yörük Ali efe'nin tarihi, Türküsü. Hafız İbrahim Demiralay tarihi, Belgeleri gibi dökümanların yer aldığı kitabı yazmakta emeği geçen ADNAN TASAR'a çok teşekkür ederiz.
     Bütün bu ayrıntıların yer aldığı bu Kitabı İLÇE HALK KÜTÜPHANEİSNDEN ücretsiz temin edebirsiniz. Belediye binasından da temin edilebilir. yada Buharkent dışında olanlar için Değişik kitapçılardan veya İnternet satış noktalarından temin edilebilir. 
Şimdi gelelim kitabın yazarı Adnan TASAR ile yaptığımız röportajdan alıntılar;

KAVAS MEHMET EFE KİTABI RÖPORTAJI

1-KENDİNİZİ TANITIRMISINIZ?

İsmim Adnan Tasar,1995 yılında Buharkent Çok Programlı Lisesine okul müdürü olarak atandım.. Burada yedi yıl çalıştım, 2002 yılında Ispartaya geri döndüm. Isparta doğumluyum, şimdi orada yaşıyorum.

2-KİTABINIZIN HİKAYESİ ANLATIRMISINIZ?

Karacasu’da çalışırken Nazilli Anadolu Gazetesinde günlük olaylar üzerine yazdığım yazıları sağ olsun elektrik öğretmenimiz Özer Kartal bilgisayar ortamına aktarmıştı. Aydında bunu kitap olarak bastırıp elime almanın mutluluğunu yaşamıştım. Erhan Sarıya kitabımı hediye edince neden konusu Buharkent’te geçen bir kitap yazmıyorsunuz diye sormuştu. Bunun üzerine ilçemizin Yunan işgalinde kaldığını, bu sırada yaşananlarla ilgili yazılı bir kaynağın olmadığını fark ettik. Bu konuda yazılacak bir romana kaynaklık edecek araştırmalar gündeme geldi

3-ARAŞTIRMALAR NASIL GEÇTİ?

Buharkent genelinde yaşı seksenin üzerinde olan insanları araştırıyor, bulunca ziyaretlerine gidiyor, ben yaşananları bir öğretmen edasıyla not ediyor, Erhan beyde fotoğrafını çekiyor,bazen de ses kaydı alıyordu.Bu çalışmalarımıza kısa zamanda Hüseyin Yavuzcan  da dahil oldu.Artık her fırsatta bir araya geliyor,nerede bilgi sahibi birisi varsa ona ulaşmaya çalışıyorduk.Bu çalışmalarımız üç yıl sürdü.Sarayköy’den-Kuyucağa,Tekkeden –Buldana kadar bir alanı tarıyorduk.

4-KAVAS EFE NASIL BİRSİDİR?

Kavas Mehmet Efe Buharkentin yerel bir kahramanıdır. Yunan işgali sırasında dağdan inip, milli mücadeleye katılmış, büyük yararlılıkları görülmüştür. Zaferden sonra ani bir kalp krizi ile aramızdan ayrılınca unutulma aşamasına gelmiş bu milli kahramanımızın gençlerimize tanıtılması amacıyla yazılmıştır.

5-SİZİ ŞAŞIRTAN BİR OLAY OLDU MU?

Buharkent Yunan işgaline uğrayınca karşı dağlarda Türk kuvvetleri yerlerini almışlardır. Beni çok şaşırtan bu gönüllü askerlerin çoğunluğunun Ispartalı olduğunu öğrenmek olmuştu.

6-EKLEMEK İSTEDİĞİNİZ BİR ŞEY VAR MI?

Sağ olsun Cumhur Beşer ve Belediye Başkanımız Mehmet Erol bu çalışmanın kitap olarak basılmasında çok emekleri geçmiştir. Kendilerine teşekkür borçluyum.

7-VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ.

Ben teşekkür ediyorum.

   


...
(ayrıntılar yazılmaya devam ediliyor)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Büyükakın,  “Çiftçimiz rahat olsun,  Büyükşehir Belediyesi yanlarında”
Başkan Büyükakın, “Çiftçimiz rahat olsun, Büyükşehir Belediyesi yanlarında”
Büyükşehir, 2021’de 6 yeni spor tesisi açacak  whatsapp sharing button
Büyükşehir, 2021’de 6 yeni spor tesisi açacak whatsapp sharing button