Advert

Asırlık Yaşayan Tarih Anlattı. Biz yazdık, Sizler okuyun...

100 yaşındaki Ahmet Dede anlatmaya doyamadı, Anlatırken adeta yaşadı.

Asırlık Yaşayan Tarih Anlattı. Biz yazdık, Sizler okuyun...
Asırlık Yaşayan Tarih Anlattı. Biz yazdık, Sizler okuyun...
Bu içerik 2991 kez okundu.

.
İlçemizdeki En yaşlılarından 2 kişiden biri olan ve 100 Yaşındaki Ahmet dedeyi Ziyaret ettik. 
O bizi hoş karşıladı. Biz onun gönlünü aldık, Oturduk konuştuk, O anlattı biz yazdık. 

BİR ASIRLIK Yaşayan Tarih Anlattı, Biz Yazdık, Sizler Okuyun...''- Ben 3 yaşımdayken gelmiş anam babam Buraya, Murat dağından gelmişiz'' diyerek başladı sözlerine.
+Yaşın kaç teveelüt nedir dede diye sorduk, Cevap muhteşem oldu;
- 100 Yaşından 4 ay fazla dedi, yaşım aslında kimlikte böyle yazıyor ama, Eskiden devlet biraz ilgisizdi, Ben diyorumki yaşım 104-105 vardır. Çünkü bizim zamanımızda doğduktan 4-5 yıl sonra yazılırdı çocuklar, Çoktur öyle abisinin ablasının adını alanlar. Dedi.
+Dede, Hanım sağ mı? Nenem yaşıyor mu? diye sorduk.
- Tam 40 sene oldu hanım öleli, kırk sene geçti. Bana sanki dün gibi. dedi
+ Oğlan kız çocuk varmı ?
- Oğlum yok , 3 tane kızım var. İkisi gelemiyor uzakta, birisi arada bir geliyor. ihtiyacımı görüyor sağolsunlar. Hepsi allaha emanet olsun.
+Sigara alkol içtinmi, içiyormusun ?
- 40 yıl oldu, Hanım öldü, mezarının başında attım herşeyi, sigarayı çakmağı orada attım, alkolüde o gün bıraktım. Bidaha da içmedim, içmem dedi.

+Sağlığın sıhhatin nasıl, Ağrın sızın varmı ?
-Çok şükür olsun, Şükür rabbime.
+Maaşın gelirin maddi kaynağın varmı? para ihtiyacını nasıl gideriyorsun diye sorduk?
-Devletimiz sağolsun yaşlılık maaşı bağladılar 3 ayda bir 400 lira veriyorlar dedi ( Sizler adına sorduk soruşturduk, Herhalde Ahmet Dede yanlış hatırlıyor olabilir, Araştırıp aslını öğrendik;  eskiden 3 ayda bir olan Yaşlılık maaşının artık ayda bir olarak ve 672 TL olduğunu yetkili kurumlardan teyid etmiş olduk, ayrıca bu maaşı PTT görevlileri adrese gidip elden teslim ediyorlarmış, sağolsunlar) , ayrıca sözlerine devam eden Ahmet dede  sonrasında İşte Ramazan ayında yada bayramlarda Buharkent müftülüğünden fitre zekat sadaka olursa hoca ile de onu göderiyorlar, Yazları avrupadan gelenler uğruyor, üçyüz beşyüzde onlar bırakıp gidiyorlar, Paraya ihtiyacım olmuyor, Yetiyor bana diyerek ihtiyacının olmadığını söylüyor.
+ Ne gördün ne hatırlıyorsun diye sorunca ? Başladı maziden anılarını anlatmaya
- Askere giderken 18 ay diye gittim, Alman harbi çıktı 46 ay askerlik yaptım.
Babam 1942 de vefat etti diye ekliyor. (Hesaplayınca Ahmet dede Askerdeyken kaybetmiş oluyor babasını).
Annem dedi 1955 de öldü dedi. Aslen 1331 liyim diyor (hicri takvime göre), yani 1913 lere tekamül ediyor hesaplayınca, Ama kimlikte 1920 yılının şubat ayı olduğunu ifade etti. 

Babam Mustafa Aray, Anam Hörü Aray dedi. 4 Kardeş olduklarını ifade eden ahmet dede, Kardeşlerinin şu şekilde ifade ediyor,  Şu an faslekte olduğunu öğrendiğimiz Çakır lakaplı Mustafa Aray, Gencelli de olduğunu öğrendiğimiz Ayşe Ulaş, Ortakçıda olan son kardeşi Ümmü Süzen. Kardeşlerini bu şekilde ifade edene Ahmet dede ne yer ne içersin diye sorduğumuzda Yoğurt, Süt, Çay ve yumurta ağırlıklı beslendiğini ifade etti. 
Dişlerinin takma söyleyerek yeme içmede zorlanmadığını söyledi. 
Arabasının olmadığını da ekledi,  vaktinde at ve eşek beslediğini ama hayvanlar ölünce bidaha da almadığını ve beslemediğini söylemişti. 

Gördüğü Efeleri sorduğumuzda Kara Ali ve Çataklı Efeyi gördüğünü söylemişti. 
Atatürk hakkında ne biliyorsun diye sorunca, Bi sessizlik oldu önce sonra bilmem mi dedi 1938 de öldü diye devam etti, ATATÜRK diye yüksek sesle haykırarak ardına da ve Menderes giller diyerek (Adnan menderesi ifade ediyor) Bunlar MEMLEKETİ KURTARAN Adamlar diye ekliyor ve hepsini gördüğünü de ifade edyor. 

Buharkent ve hamamderesi hakkında daha sonra müsait bir zamanda tekrar dinlemeye gideceğiz, Hatta bidahaki gidişimizde Tüm Röportajı video kamera ile kayıt altına almayı düşünüyoruz.

Ahmet dedenin yanında ayrılırken, Yapmak istediğin bişey varmı, yapamadığın ? diye sorduğumuzda, Bize;
- Hanımının mezarını 40 yıl önce taşlarla ördüğünü, ama beton yaptıramadığını söyledi, bu cümlelerin devamına,
bayram arkasında kızıyla birlikte beton yaptıracağını söyledi.
Evin etrafında gezinirken Uydu çanağının olduğunu ama önünde ağaç dallarının olduğunu bu sebeple de çalışmayacağını bilerek sordum,
+ Ahmet dede, Evde Televizyonun çalışıyormu ?
- Televizyon yok dedi, Bi ara bozuldu, Götürdüler gittiler bidahada geri getirmediler. diyerek Televizyon istemediğini Sadece Radyo istediğini söyledi, Bende radyosunu bizzat ben götüreceğimi söyledim. 
Gel biz gezelimmi bahçelere gitmek istermisin dediğimizde , olmaz yasak var, hem ayağımın birisi felç gidemiyorum eskisi gibi dedi. 
+Traşını olabiliyormusun diye sorduk.
- Kızım geldiğinde traşımı ediyor, Eskiden yusuf geliyordu ( anladığımız kadarıyla Aydın büyükşehir belediyesinden birisi), o da gelmez oldu. Herhalde yasak yüzünden gelemiyorlar dedi.
Biz de bi şekilde bu isteğini Buharkentden bi berber ile yerine getirdik.
+ Başkandan kaymakamdan devletden bi isteğin varmı diye sorduğumuzda,
- Hiçbir isteğim yok. Allah hepsinden razı olsun. Geliyorlar gidiyorlar, bizi yokluyorlar sağolsun diyerek röportajımıza son veriyoruz. 

Çok yakın zaman sonra, Allah ömürler verise Bayram sonrası , virüs salgınıda biterse yanına tekrar gidip video kayıt ile uzun uzun röportaj yapmayı ve sizlerle buluşturmayı düşünüyoruz. 

Diğer 100 yaşındaki Kişiyi daha sonra Röportaj yaparak siz değerli okuyucularımzla buluşturacağız..

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Büyükakın,  “Çiftçimiz rahat olsun,  Büyükşehir Belediyesi yanlarında”
Başkan Büyükakın, “Çiftçimiz rahat olsun, Büyükşehir Belediyesi yanlarında”
Büyükşehir, 2021’de 6 yeni spor tesisi açacak  whatsapp sharing button
Büyükşehir, 2021’de 6 yeni spor tesisi açacak whatsapp sharing button