Advert

DALINDA İLK İNCİRLER OLUŞMAYA BAŞLADI.

15 temmuzda önce kasalarda, sonra masalarda olacak incirler.

DALINDA İLK İNCİRLER OLUŞMAYA BAŞLADI.
DALINDA İLK İNCİRLER OLUŞMAYA BAŞLADI.
Bu içerik 938 kez okundu.

.
     BUHARKENT ilçesinde ilk incirler dalından koparıldı. 
Çiftçi mutlu, tüketicilerin umutlu halde, sezonun açılmasını bekliyor.
.
     İnciriyle ünlü olan Aydın ilimizin En erken olan inciri İlçemiz Buharkent'de yetişmektedir. 
Buharkent'in doğu bölgesinde bulunan KIZILDERE mahallesinde bu incirler biraz daha erken yetişmesiyle ün salmıştır. 
     Çiftçiler geçen yıllarda yeni bir tür olan erkenci incir fidanlarından verim almaya başlamışlardı. Bahsedilen bu incir onlardan değil tabi. Kızıldere mahallesinde çiftçilik yapan Mustafa Yurtsever ÇAYDAŞ , Bugün bahçesindeki ilk inciri (Bu çiçek inciri yani asil incirden yaklaşık 2 ila 3 hafta öncesinden inciri müjdeleyen çiçek inciri olarak bilinir) toplayarak Evine götürerek fotoğraflayıp sosyal medya hesabından arkadaşlarıyla paylaştı. 

     Çaydaş ilk inciri şu cümlelerle ifade etti ;''- İğlek inciri olarak bildiğimiz hafif tatlı (mayhoş) olan Erken döllenmiş Çiçek incirini bugün topladık, Rabbim inşallah tüm çiftçilerimize bol bereketli bir sezon nasip etsin. Bu incir Aynı zamanda sezon habercisi olarak ta bilinir. Asıl sezon bu inciri aldığımız günden itibaren bir ay sonra başlıyor. Yeni tür olan erkenci incir 1 hafta daha erken başlayabilir. Hava sıcaklıklarına ve mevsim yağmurlarına bağlı bu süre 1 hafta ileri geri değişebiliyor. İnşallah incir öncesi yağmurlar ile suyunu alırsa, incir döneminde de kuru bir mevsim geçirirsek bu sezonu daha iyi değerlendirebiliriz.Şimdiden Tüm çiftçilerimize bol bereketli, tüketicilerimize bol afiyetli bir sezon olmasını dilerim'' dedi.

     Bölgedeki diğer çiftçiler ve Bahçe sahiplerinin ifadelerinide değerlendirdiğimizde , diğer iller ve bölgelerdeki sağanak (sel) yağmurların ilçemizde görülmemesi sebebiyle 2020 sezonunun şu an itibariyle daha iyi olduğu, rekoltenin yüksek beklendiği, incir kalitesinin yüksek olması düşünülmekte. 

     Çiftçiler beklenen yüksek kalite sebebiyle, yaş incir ve kuru incirin de fiyatının yüksek olmasını talep etmektedir.

.
Mustafa Yurtsever ÇAYDAŞ (Kızıldere)

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Coronada düşüş devam ediyor
Coronada düşüş devam ediyor
“Önce elleriyle besledi, sonra sahiplendi”
“Önce elleriyle besledi, sonra sahiplendi”