Advert

BUHARKENT 3 FARKLI NOKTASINDA 3 AYRI YILAN ISIRMA VAKASI

ÜÇÜNÜN DE ÇOCUK YAŞTA OLMASI DÜŞÜNDÜRDÜ.

BUHARKENT 3 FARKLI NOKTASINDA 3 AYRI YILAN ISIRMA VAKASI
BUHARKENT 3 FARKLI NOKTASINDA 3 AYRI YILAN ISIRMA VAKASI
Bu içerik 2775 kez okundu.

.
     Son zamanlarda ilçemizde yılan vakaları fazla görüldü.
Genelikle arazide tarlada görülen bu vakaların, özellikle çocukların mağdur olması biraz kafa karıştırdı. 

     İlk vaka önceki hafta Kabaağaç mahallesinde görüldü, İddialara göre tarlada çalışan bir aile, çocuğun bağırması üzerine hemen olay yerine gittiler, çocuğun bir yılan tarafından sokulduğunu fark eden aile, çocuğu hemen sağlık ocağına ulaştırdılar. Burada gerekli müdahalenin yapılmasının ardından, yılan cinsi bilinmediğinden dolayı panzehir uygulamasının ardından müşahade süresi bittikten sonra çocuk aile gözetimi altında evine gönderildi. 
 
     İkinci vaka geçen hafta Kayaburnu mahallesinde gerçekleşti, Yine ailesi ile birlikte tarlada olan bir çocuk, arazide dolaştığı esnada bir yılanı farketmeyerek üzerine basması sonucu, yılan tarafından gövdesi ve kuyruğu ile adeta kırbaçla dövülmüş gibi darbeye maruz kaldı. Babasının bu olayı farketmesi üzerine önce yılan etkisiz hale getirildi. sonra çocuk sağlık ocağına götürülerek ilk yardım burada yapıldıktan sonra, Nazilli devlet hastanesinde gerekli müdahale yapıldıktan sonra, herhangi bir ısırık ve sokma olmadığı için müşahade süresinin ardından ailesi ile birlikte evine gönderildi. 

     Son vaka bu hafta Ericek mahallesinde meydana geldi., yine tarlada gerçekleşen olayda yine bir çocuk mağdur oldu. Tarladaki ailesinin yanında olan bir çocuk, acı ile bağırması üzerie olay yerine gelen çalışanlar, çocuğun yanında bir yılan farkedince, birkaç kişi yılanı uzaklaştırıp etkisiz hale getirirken, çocuğun ailesi çocuğu hemen sağlık ocağına ulaştırmaya çalıştılar, zamanında sağlık ocağına yetişen çocuğun ilk yardım uygulaması ve gerekli müdahale yapıldıktan sonra, ısırma olayına binaen Nazilli devlet hastanesine sevk edildi. Nazillideki incelemelerin ardından yılanın zehirsiz olduğu ve sadece ısırma eylemi gerçekleştiği için, gerekli süre sonrasında muayesinin bitmesi ile evine gönderildi. 

     Vatandaşların bu üç olay sonrasında halka arasında yılan vakaları, bölge halkını huzursuz etti. 
Özellikle tarla, bahçe ve açık araziye gidecek olan vatandaşların daha dikkatli olmaları konusunda uyarıları aşağıdaki şekilde değerlendirebiliriz. 


YILANLARDAN KORUNMANIN YOLLARI

     Özellikle yaz aylarında yılanların aktif olduğu dönemlerde kontrollü olunması gerektiği uyarısında bulunan uzmanlar, kırsalda ve tatil beldelerinde evimiz varsa, yaz aylarında aktif olan yılanların girmemesi için kapı ve pencerelerimizi kapatmamız konusunda uyarıyor. Yılanların aslında yararlı hayvanlar olduğunu belirten uzmanlar, "Bizlerle ortak bir besini yok. Bizlere zarar da vermezler. Ancak sıkıştırıldıklarında kendilerini tehlikede hissettiklerinde, savunmak için saldırabilirler." diyor.

YILAN SOKMASI BELİRTİLERİ

     Yılan ısırmaları şubat ayından sonra yılanların kış uykusundan uyanmasıyla birlikte sıkça görülmeye başlıyor. Özellikle yaz ve sonbahar başlarında tarlada çalışan, tatil ve piknik yapan insanlar için keyif kaçırıcı, bazen de yaşamı tehdit edici bir sorundur. Yılan ısırması sonra ortaya çıkan reaksiyon kişiden kişiye ve yılan türlerine göre değişiklik gösteriyor. 

     Dolaşımın yavaşlamasını sağlamak amacıyla ısırılan bölgeyi mümkün olduğunca hareketsiz tutmaya çalışmak hastanın sağlık kuruluşuna yetiştirilene kadar zaman kazanmasını sağlayan önemli tedbirlerdendir. En yaygın yılan ısırması belirtileri şunlardır; aralığı ortalama 1 cm olan iki diş izi, şiddetli ağrı ve morluk hissi, mide bulantısı ve baş dönmesi.  Kramp ve kasılma.

YILAN ISIRMASI DURUMUNDA YAPILMASI GEREKENLER

     Yılan ısırığı durumunda öncelikle sakin kalarak sizi ne tür bir yılanın ısırdığını bulmaya çalışın, eğer kendinizi gerçekten kötü hissediyorsanız vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidin. Bir uzman tarafından görülene kadar  yarayı kaşımayın ve sıkmayın. Yılan tarafından sokulmuş kişi hareketsiz ve sakin olduğunda zehrin vücuda yayılması gecikir. Bu nedenle, hastanın hareket etmesi önlenmeli ve sakin kalması sağlanmalı. 
 

     Zehrin vücuda girdiği yerde ağrı, şişme, deride renk değişimi bulantı, baş ve kas ağrıları, halsizlik görülür. Felç ve solunum sistemine etki sonucu ısırılan kişi kaybedilebilir. Engerek yılanları kan hücrelerini eritir ve pıhtılaşmaya etki eder.

     Isırılan bölgenin kalp hizasının altında tutulması gerekir. Zehirli yılanın cinsinin tespiti hasta için önemlidir. Zehirli yılanın sokması sonucu meydana gelen hastalığın ağırlık derecesi vücuda giren zehrin miktarı, özelliği ve bireyin direncine bağlıdır. Yılanın soktuğu kişi hemen yatırılmalıdır, yaralı bölgenin 8-10 cm kadar üzerini bir mendil ya da kravat ile bağlanmalıdır. Yaralı bölge soğuk su ile yıkandıktan sonra buz uygulanmalıdır ve sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Yılan sokmalarında sokan yılan mümkünse etkisiz hale getirilerek tanı koyulabilecek uzmanlara götürülmelidir.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyabet hastalarına korona virüs uyarısı
Diyabet hastalarına korona virüs uyarısı
"Azerbaycan'da ki "Kanlı Ocak" katliamını unutmadık, unutturmayacağız"