Advert

TERZİ; BU KARAR İVEDİLİKLE GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi, önemli açıklamalar yaptı.

TERZİ; BU KARAR İVEDİLİKLE GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR
TERZİ; BU KARAR İVEDİLİKLE GÖZDEN GEÇİRİLMELİDİR Yalçın AKBULUT
Bu içerik 53 kez okundu.

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil 
Terzi açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:"Malum olduğu üzere Bakanlığın aldığı karar uyarınca ortaokullarımızda öğrencilerimizin birinci dönem notları, (yapılmışsa) yazılı sınavları, yazılı sınav yapılmamışsa canlı ders etkinliklerine katılım ve proje ödevleri üzerinden değerlendirilecektir.
Ancak bu karar ivedilikle gözden geçirilmelidir. 
Çünkü bu uygulama, “Adrese Dayalı Kayıt Sistemi”ne göre öğrenci alacak liselere geçiş sürecinde çok adaletsiz durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.
Bilindiği üzere liselere geçişte öğrencilerin yerleştirilmesinde adres, yaş ve okula devam gibi kriterlerin yanında en önemli belirleyici bir diğer unsur da Temel Eğitim Başarı Ortalaması'dır.
Ancak geride bıraktığımız süreçte okullarımızın bir kısmı yüz yüze sınav yapmış, bir kısmı ise henüz sınav yapmadan tekrar uzaktan eğitime geçilmiştir. Bakanlık gelinen durumda yapılan yazılı sınavların geçerli olacağını, yazılı yapılmayan ya da yapılan yazılıya girmeyen öğrenciler için ise ders etkinliklerine katılım ve proje ödevlendirmeleri üzerinden puanlamanın yapılacağını duyurmuştur.
Pek çok öğretmenimiz, bu kararın, adeta yüz yüze yazılı sınav yapılan öğrencilerin cezalandırılması anlamına geldiği görüşündedir. Yazılı sınavlar ya her öğrenciye yüz yüze yapılmalıydı (ki, bu mümkün olmadı) ya da yapılan yazılı sınavlar da dikkate alınmamalıdır.
Öte yandan, doğal olarak, derse katılım ve proje ödevi yoluyla belirlenecek ders notları objektif olmaktan uzak olacaktır. 
Öte yandan uzaktan eğitime erişim sorunu yaşayan öğrencilerimizin durumu da bir başka tartışma ve adaletsizlik konudur.
Özellikle lise yerleştirmeleri bakımından, öğretmenlerimizin kanaat kullanarak vereceği 
bu notlar, öğretmenleri gereksiz tartışmaların içine çekmek için gerekçe olacaktır.
Öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin adalet duyguları sarsılmamalı, öğretmenlerimiz özellikle velilerle karşı karşıya bırakılmamalıdır.
Bakanlık çok geç olmadan kararını gözden geçirmeli ve ortaokullarda da liselerde olduğu gibi 1. Yarıyıl notunu, yüz yüze eğitime başlandığında belirlenmek üzere ertelemelidir."

#Türk Eğitim-Sen#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CORONADA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
CORONADA DÜŞÜŞ DEVAM EDİYOR
Kalp hastalarına Covid-19 aşısı uyarısı
Kalp hastalarına Covid-19 aşısı uyarısı