Advert
BİZİ DOĞURAN ANAMIZ KADIN DEĞİL Mİ?
Yalçın AKBULUT

BİZİ DOĞURAN ANAMIZ KADIN DEĞİL Mİ?

Bu içerik 763 kez okundu.

8 Mart Dünya Kadınlar günü olarak kutlanır ne kadar çirkin bir şey değilmidir sizce,365 gün nereye gitti bu kadınlar oysaki onları her gün başımıza taç etmemiz gerekmez mi,

Günümüzde Dünya Kadınlar Günü bazı ülkelerde resmi tatildir, bazı ülkelerde ise büyük ölçüde görmezden gelinir. Bazı ülkelerde protesto günüdür, bazılarında ise kadınlığı kutlayan bir gündür.Oysaki Atatürk Türk milletine kadına nasıl değer vereceğini her alanda göstermedi mi?

Fakat bugün televizyonlarda hemen her gün bir kadının öldürüldüğüne şahit olmuyormuyuz.Demek ki halen bizim kafalarımızda çağdaş olmayan ülkelerde yaşayanlardan ne farkı varki,kız çocuklarımızı okutmuyoruz ama doktora kadınlarımızı götürdüğümüzde kadın doktor arıyoruz,ne kadar büyük çelişki değil mi?

Bizi doğuran anamız bir kadın değimlidir? Bizim evlendiğimiz çocuklarımızın anası bir kadın değil midir?
Türk ulusunu özgürce yöneten Kağanların yanındaki Al bilge hatunlar kadın değimliydi? Her ne kadar devleti yönetenler erkek olsa da devleti bilenler kadın değimliydi?
Buradan olayı tam detayları ile ele alacak olursak ekonomik ve siyasal bakımdan  kadınlarımız devletin her aşamasında bulunmalı ve söz sahibi olmalıdırlar.
Ne var ki zaman içinde Türk kadını ile Türk erkeği arasındaki eşitlik bozulmuş, kadınlar birer eşya durumuna gelmişler, bütün haklarından yoksun bırakılmışlardır. Yurdumuzda kadın haklarına baktığımız zaman Tanzimat döneminde birkaç kıpırdanmanın olduğunu görürüz ki, Vatan şairimiz Namık Kemal'ın bu konuda birkaç makale yazdığını görmekteyiz.
Türk kadınını Halide Edip Adıvar'ları, Fatma Aliye hanımları, Nene hatunları, Kurtuluş savaşında cephenin en önlerinde gördüğümüzü unutmamız gerekmektedir.Bizim kadınlarımız Anadolu'nun çilekeş hanımları Kurtuluş savaşında tarlasını ekmiş,eşiyle omuz omuza cephede savaşmış,çocuğunu ve yanına mermisini koyarak cepheden cepheye koşmuş alnı ak elleri nasırlı çilekeş bir kadın değil midir?
Cumhuriyeti ilan ederek bize özgürlüğümüzü sağlayan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına ne kadar minnet ve şükranlarımızı sunsak azdır bile,Atatürk vasıtası ile onun öncülüğünde Türk kadını büyük aşamalardan geçmiş Avrupa'lıyım diyen pek çok ülke kadınından önce siyasi haklarını alarak seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur.
Erkeklerin çalıştıkları bütün işlerde Vali,Avukat,Doktor,şoför,öğretmen ,hemşire,pilot gibi mesleklerde başarı ile çalışmışlar ve bugünkü Cumhuriyet Türkiye'sinde çalışmalarını başarıyla yürütmektedirler.
Şehirde bale yapmakta usta olan kadınımız, Anadolu'da da tarla sürmekte geri kalmamaktadır.Erkeğinin yanında onunla omuz omuza yürümektedir.Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim,kadınlarımız haklarına tam anlamıyla kavuştular mı,hayır onları layık oldukları yere çıkarrnada da büyük gayret etmemiz gerektiği inancındayım.
Ülkemizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk diyor ki…..
 ” — Ey, kahraman Türk kadını!.. Sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde, göklerde, yükselmeye layıksın.”
“Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milletinde Anadolu köylü kadının üstünde, kadın çalışmasından söz etmeye imkan yoktur, hiçbir milletin kadını, Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez.” Onun içindir ki ayaklarının altında cenneti barındıran analarımızın ellerinden öpüyorum. 

DİĞER YAZILAR
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Şayir’den 23 Nisan mesajı
Başkan Şayir’den 23 Nisan mesajı
 Başkan NAİL ÇİLER’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı
Başkan NAİL ÇİLER’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı