Pandemi döneminin yeni bir yaşam algısı yaratması ile tüketicilerin satın alma alışkanlıklarını değiştiğini belirten Stilist Elif Kılıç, “Pandemi yeni bir yaşam algısı ve yaşanan travmayla yeni bir ruh hâli doğurdu. Sakınmak, saklanmak, mesafe, arınmak, önlem almak ve kapanarak geçen uzun süre yeni bakış açıları getirdi. Kısaca, resetlenerek yeni alanlar yaratarak bambaşka bir dünya karşımıza çıktı. Tüketicilerin tutumları, davranışları ve satın alma alışkanlıkları değişiyor ve bu yeni yöntemlerin çoğu salgın sonrası kalmaya devam edecek diye düşündürüyor.”dedi.

 

2022 sezon trendleri arasında bol bol vatka, balon kol detaylı parçaların yer alacağını söyleyen Stilist Kılıç, “Hem parlak hem de çılgın görünümlerin yanı sıra konfor odaklı büyük boy kıyafetler, maksi eteklerden mini eteklere ve mini ceketlere kadar birçok çeşitliliği vitrinlerde göreceğiz. Sezonun trendi olan belirgin omuzlar; kol ve omuz detaylı parçalarda kendini belli ediyor: Bu sezon bol bol vatka, balon kol görülecek. Hem ev giyimi hem de parti modu arasında olan kot ceketler her daim popülerliğini koruyor. Blazer ceketler, büyük boy silüetler, tek parça kıyafetler, mini etekler, zincir kemerler ve parlak çantalar da 2022 trendleri arasında yer alıyor. Satın alımlar şu anda en temel ihtiyaçlara odaklanırken, insanlar daha bilinçli alışveriş yapıyor, yerel satın alıyor ve dijital ticareti benimsiyor. Maske! Şüphesiz vazgeçilmez olmazsa olmaz aksesuarımız olmuş durumda. Bunun yanı sıra daha sport casual parçalar ve tasarımları görüyoruz. Şıklık yerini biraz konfora bıraktı. Konforlu giyinmek daha popüler hale geldi. Ancak pandemiyle birlikte ihtiyacımız kadar satın almayı, gereksiz harcamalardan ve tüketimden uzak durmamız gerektiğini öğrenmiş olmalıyız diye umuyorum. 'Sürdürülebilirliği’ hayatımıza adapte edip uygulamalıyız. Neyi neden aldığımızın ve tükettiğimizin bilincinde olursak eğer dünya daha kolay yaşanılabilir bir hal alacak.”dedi.

 

Pantone küresel renk şirketinin 2022'nin renk tonunu belirlediğini belirten Stilist Elif Kılıç, yeni rengin fiziksel ve dijital yaşamlarımızın daha iç içe geçtiği, içinde yaşadığımız bu dönüştürücü zamanlarda yaratıcılığı, canlı, neşeli bir tavır ve dinamik bir duruş sergilediğini dile getirdi.  Kılıç, “Her yılın trend rengini tüm dünyada Pantone belirler. Pantone, temel olarak bir marka olmakla birlikte renk standartları şeklinde de açıklanabilir. Daha açık bir ifadeyle, 1950 yılında kurulmuş olan Pantone A.Ş.’nin ticari amaçlı markası olan Pantone, aslında bir renk kataloğudur. Pantone, bu yıl mevcut renk veri tabanından bir ton seçmek yerine, ilk kez yeni bir renk tonu yaratmayı tercih etti. Salgının günlük yaşamlarımızı ve iş hayatını ciddi bir şekilde değiştirdiğini ve bunun da insanları alışılagelmişin dışında düşünmeye sevk ettiğini söyleyen Pantone bu süre içinde o kadar çok zorluk yaşadık ki, bir günden diğerine neyin ortaya çıkacağını bilmiyoruz. İnsanların bu gibi zor zamanları atlamasına yardım eden şey meraktır, cesur yaratıcılık dediğimiz şeydir" ifadelerini kullanarak yeni bir renk ile karşımıza çıktı. Toplum, fikirleri ve duyguları ifade etmenin etkileşim kurmanın ve bağlantı kurmanın yeni yollarını arıyor. Yeni kavramlara ve yaşam tarzına adapte olmaya çalışıyor Uzun bir izolasyon döneminden çıkarken, günlük yaşam anlayışımızın değiştiği, fiziksel ve dijital yaşamlarımızın daha iç içe geçtiği, içinde yaşadığımız dönüştürücü bu zamanları lila rengi ile özdeştirdiler.”şeklinde konuştu.

 

2022’nin diğer trend renklerinin otantik organik tonlardan yapay olarak geliştirilmiş tonlara kadar değiştiğini söyleyen Kılıç, “ Bunun dışında uzun süreli tecrit dönemleriyle, doğa ve doğanın canlılığı net bir çekiciliğe sahip olacağı ancak dijital araçlar yoluyla iletişim günlük yaşamın daha gerekli ve değerli bir parçası haline gelip teknolojinin de daha değerli hale geleceği 2022’nin diğer trend renkleri otantik organik tonlardan yapay olarak geliştirilmiş tonlara kadar değişen bu ikiliği yansıtıyor.”dedi.  

İşte o diğer renkler:

ORKİ̇DE PEMBESİ̇

Öne çıkacağı tahmin edilen canlı pembenin, özellikle mayo ve gece kıyafetlerinde kullanılması bekleniyor.

ZEYTİ̇NYAĞI YEŞİ̇Lİ̇

Zeytinyağı yeşili ise trend haline geliyor. Bu zengin rengin iş, iç çamaşırı, ayakkabı, aksesuarlarda baskın bir şekilde kullanılması bekleniyor.

TEREYAĞI SARISI

Sarımsı krem rengi, hazır giyim parçalarında görülmeye devam edecek ve iç çamaşırı koleksiyonlarında yer alacak.

MANGO SORBE RENGİ̇

Parlak turuncu ve sarıdan oluşan rengin deniz giyimi ve spor giyimde öne çıkması bekleniyor.

ATLANTİ̇K MAVİ̇Sİ̇

Organik çivit tonu ile okyanus mavisi karışımı rengin temel giyim ve spor giyimde yer alacağı tahmin ediliyor.