Advert

31 Mart "Dünya Azerbaycanlılar SOYKIRIM Günü"dür...

Kars Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Muhsin Ağçay 31 Mart Dünya Azerbaycanlıları için soykırım günü olduğu bu nedenle yapılan zulme karşı uyanık olunması gerektiğini açıkladı.

31 Mart
31 Mart Yalçın AKBULUT
Bu içerik 252 kez okundu.

Yalnızca Bakü'de kadın, çocuk ve yaşlı demeden yaklaşık 30.000 insan vahşice öldürüldü. Toplu mezarlar kulakları ve burunları kesilmiş ve karınları yırtılmış Azerbaycanlı kadınların cesetleriyle dolmuştu.

26 Mart 1998 yılında, Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in bildirisi ile her yıl 31 Mart 'Azerbaycanlıların Soykırımı Günü' olarak anılmaya başlanmıştır.Rusya iç  Savaşı'nda Bolşevik - Ermeni Devrimci Federasyonu ile Müsavat Partisi - Dikaya Tümeni arasında meydana gelen ve Mart Olayları olarak bilinen çatışma sırasında 31 Mart 1918 tarihinde Bakü'de yaşanan sivillerin ölümlerine dayanmaktadır.

Rusya'da 1917 yılında yapılan devrimin ardından Bakü'de yönetimi ele geçiren Bolşeviklerin Ermeni lideri Stepan Şaumyan'ın da desteğini alan Ermeni ve Bolşevik çeteleri, Azerbaycanlılara karşı saldırıları artırdı. 1918 yılının 30 Mart ve 3 Nisan tarihleri arasında Bakü, Şamahı, Guba, Haçmaz, Lenkeran, Hacıkabul, Salyan, Zengezur.Krabağ Nahçıvan ve diğer bölgelerde Ermeni ve Bolşevik çeteler tarafından binlerce Azerbaycanlı katledildi.

2020 yılında ise Azerbaycan üst üste gelen bu katliamın sorumlulurı olarak kabul edilen Paşinyan bağkanlığında ki Ermenilerden bunun acısı çıkarmayı bilmiştir.Yapılan bu zülümleri mUnutma ve Dünyaya Unutturma dedi.

#Azerbaycan#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Şayir’den sağlıkçılara bayram ziyareti
Başkan Şayir’den sağlıkçılara bayram ziyareti
Kocaeli'de 19 Mayıs bisiklet turu düzenlenecek
Kocaeli'de 19 Mayıs bisiklet turu düzenlenecek