TESADÜFEN BULUNDU, BİR PAKET SİGARAYA SATILDI

Amasya'nın Doğantepe mevkiinde bir köylü tarafından bulunup başka bir kimseye bir paket sigara karşılığında satılmasının ardından polis tarafından ele geçirilip müzeye kaldırılan Hititler'in baş tanrısı "Teşup heykelciği" Amasya Müzesi'nin en gözde eserleri arasında yer alıyor.

TESADÜFEN BULUNDU, BİR PAKET SİGARAYA SATILDI
TESADÜFEN BULUNDU, BİR PAKET SİGARAYA SATILDI Yalçın AKBULUT
Bu içerik 269 kez okundu.

Amasya'nın Doğantepe mevkiinde bir köylü tarafından bulunup başka bir kimseye bir paket sigara karşılığında satılmasının ardından polis tarafından ele geçirilip müzeye kaldırılan Hititler'in baş tanrısı "Teşup heykelciği" Amasya Müzesi'nin en gözde eserleri arasında yer alıyor. 
1962 yılında Doğantepe'de bir köylünün evine kerpiç dökerken tesadüfen bulduğunu ifade eden Müze Müdürü Celal Özdemir;”Amasya Müzemizin en kıymetli nadir olan eserlerinden, çünkü dünyada şu anda bunun başka bir örneği yok. Özel bir vitrinde sergilemekteyiz'dedi.
“FIRTINA TANRISI, İNSANLARA BOL NİMET VE ÜRÜN VEREN TANRILARDAN BİR TANESİ”
Heykelciğin 15. Yüzyıl dönemine ait ve bronz döküm tekniğiyle yapıldığını kaydeden Müze Müdürü Celal Özdemir;”Doğantepe Heykelciği olarak adlandırılan Fırtına Tanrısı Teşup. Bu heykelciğimiz 1962 yılında Doğantepe merkeze bağlı yaklaşık 25 km mesafede yer alan Doğantepe'nin bulunduğu yerleşim yerinde vatandaş evini yaparken ve kerpiç dökerken bir tesadüf sonucu buluyor. Daha sonra bir paket sigaraya bunu bir gayri müslüme veriyor. Daha sonra emniyet güçlerimiz müzeye kazandırıyor o yıllarda 1962 yılında. 
Heykelimizin en büyük özelliği Hitit İmparatorluğu'na ait şuanda eldeki en kendi ebatında en büyük diyebiliriz. Yani anıtsal ile büyük heykellerden bir tanesi. 
Yaklaşık 21 buçuk santimetre mevcut haliyle. Çünkü heykelimizin kolları ve ayak kısımları etekten itibaren diğer kısımları tahrip edilmiş. Bununda sebebi, heykelimiz M.Ö 1450 yıllarına yani 15. Yüzyıl günümüzden yaklaşık 2500-3000 yıl diyebileceğimiz bir döneme ait. Bronzdan döküm tekniğinde yapılmış. Hititler kendilerini bin tanrılı halk olarak adlandırıyorlar. Yani Hitit Panteonunda, Hitit inancında bin tane tanrı vardır. Bunların en önemlisi baş tanrı Teşup. Çünkü Fırtına Tanrısı olarak yağmuru yağdıran toprağı bereketlendiren, kıtlığı önleyen dolayısıyla insanlara bol nimet ve ürün veren tanrılardan bir tanesi. Bu şeklide başında sivri kolik serpuşu, gözlerinde renkli taş dediğimiz  Lapist Lazuli olması gerekiyor. Ve kolları da hareketli bunu o günkü dönemde Hitit kral ve kraliçelerin genelde bahar dönemlerinde bu heykeli gezdiriyorlar. Aynı zamanda Hitit Kıralı bir rahip, devletin en önemli rahibi. Hem rahip, hem asker, hem komutan, hem kral. Muhtemelen Doğantepe o gün ki dönemde Hitit yerleşmesiydi ve bunun tapınağı vardı o bölgede. Onun için bahar bayramlarında gezdirdikleri heykellerden bir tanesi. Bugüne kadar ulaşan kısmı çok az'ifadelerini kullandı. 
“DÜNYADA BU HEYKELİMİZİN BİR EŞİ VE BENZERİ YOK”
Heykelciğin tam olarak bu şekliyle değil zaman içerisinde sonraki gelen uygarlıklar tarafından kasıtlı olarak tahrip edildiğini vurgulayan Müze Müdürü Özdemir,”Çünkü, etek kısmından itibaren eksik, burada tamamlanmış halini görüyoruz. Bunun elinde gök gürültüsünü simgeleyen bir balyozu ve şimşeği simgeleyen objesi var. Dediğim gibi 21 buçuk santimetre yüksekliğinde bronzdan döküm tekniğinde yapılmış hafif tebessüm eder şeklinde betimlenmiştir. Şu anda dünyada bu heykelimizin bir eşi ve benzeri yok, ünik bir eser. Bizim için çok önemli ve müzemizin en ilgi çeken eserlerinden bir tanesi. Günümüzde kuraklık çok önemli, kurak bir döneme girdik. Ve önümüzde müthiş bir kuraklık yaşanacak. Burada özellikle Hitit tabletlerinden aldığımız bu tanrı için yağmur yağdırılması için dua koyduk. Hitit Fırtına Tanrısı efendim bol yağmur yağdır, toprak duysun, ürünler yeşersin bolluk ve bereket olsun diye dua ediyorlardı. Yani şimdi Anadolu'da biliyorsunuz kurak mevsimlerde genelde yağmur duasına çıkılır, buda demek ki bunun için yağmur duasına çıkıldığının bir belgesi. Tabi bu kesin değil. Bu bizim kendi yorumumuz'şeklinde konuştu. 

#amasya teşüp heykeli#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kemal Kılıçdaroğlu Kocaeli’de
Kemal Kılıçdaroğlu Kocaeli’de
Türkiye’yi Daha İyi Noktalara Taşımamız Gerekiyor
Türkiye’yi Daha İyi Noktalara Taşımamız Gerekiyor