SINAVA GİRECEKLER BUNLARA DİKKAT

ÖSYM Kocaeli Sınav Koordinasyon Kurulunun Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – 1 (2021 ALES-1) Tedbirleri İle İlgili Basın Duyurusu

SINAVA GİRECEKLER BUNLARA DİKKAT
SINAVA GİRECEKLER BUNLARA DİKKAT Yalçın AKBULUT
Bu içerik 158 kez okundu.
 1. 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – 1 (2021 ALES-1) genel bilgileri ilişkin bilgiler;

 

SINAV ADI

SINAV TARİH VE SAATİ

SINAV SÜRESİ

2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – 1

(2021 ALES-1)

2 Mayıs 2021 Pazar

Saat: 10.15

150 dk.

 

 1. 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – 1 (2021 ALES-1) aday ve bina sayılarına ilişkin bilgiler; 

 

 

BAŞVURAN ADAY SAYISI

ENGELLİ SAYISI

BİNA SAYISI

İZMİT

4 955

18

25

 

 1. 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı – 1 (2021 ALES-1) engelli binalarına ilişkin bilgiler;

 

 

ENGELLİ SINAV BİNASI

İZMİT

28 HAZİRAN ORTAOKULU

 1. Adayların sınavın yapılacağı binalara girebilmeleri için yanlarında; aday şifreleri ile internetten kendilerinin edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve T.C. Nüfus Cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (veya süresi geçerli pasaport/K.K.T.C Kimlik Belgesi/Pembe-Mavi Kart/Geçici Kimlik Belgesi (Fotoğraflı, imzalı-mühürlü, barkodlu-karekodlu veya fotoğraflı, barkodlu-karekodlu)/T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen süresi geçerli Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi/T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen Geçici Koruma Kimlik Belgesi (Suriye Uyruklular için) )/T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen Uzun Dönem İkamet İzni Belgesi/İnsani İkamet İzni Belgesi (Çin Halk Cumhuriyeti Uyruklu Uygur Türkleri için))  bulundurmaları gerekmektedir. T.C. Nüfus Cüzdanında, T.C. Kimlik Numarası ile fotoğraf bulunmalı ve fotoğrafın üzerinde soğuk damga basılı olmalıdır. T.C. Nüfus Cüzdanı elle veya daktilo ile sonradan doldurulmuş olmamalıdır. Üzerinde adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Sınava girmek için gerekli belgeler yanında olmayan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır. 

 2. T.C. Nüfus Cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı ve süresi geçerli pasaport dışındaki kimlik bilgilerinin bulunduğu belgeler (sürücü belgesi, öğretim elemanı, öğretmen, öğrenci belgesi, meslek kimlik kartları vb.) sınava giriş için geçerli belge olarak kabul edilmez.

 3.  22.10.2014 tarihli ve 6883 sayılı Geçici Koruma Yönetmeliği’nin 22. maddesi gereğince düzenlenen kimlik belgeleri; Geçici Koruma Kimlik Belgesi (Sadece Suriye uyruklular için) ve Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi sınava giriş için geçerli olan kimlik belgesi olarak kabul edilir.

 4. T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi tarafından verilen sadece Çin Halk Cumhuriyeti Uyruklu Uygur Türkleri için Uzun Dönem İkamet İzni Belgesi/İnsani İkamet İzni Belgesi sınava giriş için geçerli olan kimlik belgesi olarak kabul edilir.

 5. Tüm görevliler (hizmetliler dâhil) ile adayları elle ve/veya aynı zamanda ÖSYM tarafından temin edilen ses modu açık olan el dedektörü ile üst kontrollerini/aramalarını yaparak sınav binasına alınacak; 

 • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah,  çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat),  anahtarlık, her türlü araç anahtarı, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth ve benzeri cihazlar ile,

 • Kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılar, 

 • Her türlü plastik, cam eşya (şeffaf/numaralı gözlük hariç), plastik ve metal içerikli eşyalar (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç) banka/kredi kartı v.b. kartlarla, 

 • Her türlü elektronik/mekanik cihaz ve her türlü müsvedde kâğıt, defter, kalem, silgi, kalemtıraş, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete ve benzeri yayınlar, cetvel, pergel, açıölçer ve bu gibi araçlarla, 

 • Yiyecek içecek (şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç), 

 

     Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

 

Sağlık kurulu raporu ile kanıtlanmış hastalığı olan adaylar, sınavın başvuru kılavuzunda belirtilen süreler içinde sağlık kurulu raporunu ÖSYM Başkanlığına vermiş ve raporu ÖSYM Başkanlığınca kabul edilmiş ise Sınava Giriş belgelerinde yazılı ilaç, gıda ve cihazlarla engelli binalarında ya da YSYM binalarında sınava girebilirler.

 

 1. Adaylar ve sınav görevlileri kağıt para ve metal para ile sınav binasına girebileceklerdir.

 2. Kimlik tespit işlemleri sosyal mesafeyi koruyarak maskeleri açtırmak suretiyle yapılacaktır.

 3. Adaylar ve görevliler kendi maskeleri, yüz siperlikleri, eldivenleri ve yanlarında getirecekleri el dezenfektanı ile de sınav binasına (elle ve/veya el dedektörü ile aranarak) alınacaktır. 

 4. Sınav binası girişinde, adayların/görevlilerin sınav binalarına sosyal mesafe kurallına göre sıra oluşturulması, sırası ile ellerine dezenfektan uygulanması, maske ve dezenfektan mendil dağıtımı yapılacaktır. Ayrıca her bir adaya bir adet maske ve bir adet dezenfektan mendil verilecektir. 

 5. Bina girişinde yığılmaya yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az bir buçuk saat önce sınav yapılacak bina önünde bulunmaları, sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.

 6. Adayların sınav binasına alınma işlemi saat 10.00’a kadar devam edecektir. Bu saatten sonra gelen hiçbir aday, sınav binasına kesinlikle alınmayacak ve sınav binasının kapısı girişlere kapatılacaktır.

 7. Pandemi nedeniyle sosyal mesafe kuralları kapsamında sınav binası bahçelerine adaylar ve görevliler dışında hiç kimseyi alınmayacaktır. 

#ösym ales#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Bakan Karaismailoğlu’ndan Başkan Büyükgöz’e Ziyaret
Bakan Karaismailoğlu’ndan Başkan Büyükgöz’e Ziyaret
Erdoğan’la bir araya gelen Macron’dan ilk açıklama
Erdoğan’la bir araya gelen Macron’dan ilk açıklama