Greenpeace, Türkiye’nin plastik poşet ithalatı yasağını memnuniyetle karşıladı

Türkiye’nin Avrupa’dan en çok plastik çöp alan ülke olduğu konusunda sık sık uyarılarda bulunan Çevre örgütü Greenpeace, Ankara’nın etilen polimer atık ithalatı yasağını memnuniyetle karşıladı.

Greenpeace, Türkiye’nin plastik poşet ithalatı yasağını memnuniyetle karşıladı
Greenpeace, Türkiye’nin plastik poşet ithalatı yasağını memnuniyetle karşıladı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 102 kez okundu.

Özellikle en son yayımladığı raporda İngiliz ve Alman süpermarketlerine ait plastik poşetlerin Adana’da yol kenarlarına ve tarlalara atıldığını belgeleyen örgüt, yasağın bir “kilometre taşı” olduğunu belirtti. “Yasak, İngiltere’nin de sorumluluk alması anlamına geliyor”

Plastik atık ithalatının yasaklanması için uzun süredir mücadele eden Greenpeace Akdeniz Biyoçeşitlilik Projeler Lideri Nihan Temiz Ataş da Reuters’e yaptığı açıklamada, “yasağa göre 2020’de ithal ettiğimiz yaklaşık 660 bin ton plastik atığın yüzde 74’ü artık yasaklı listeye alındı” diyerek, “Bu, onların (İngiltere) sorumluluk almaları ve kendi malzemelerini geri dönüştürmeleri gerektiği anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanlığı’nca çevreyi kirleten ve sıfır atık politikasına zarar veren atık ithalatında yasağın kapsamı genişletilerek, yasak listesine plastik poşet de dahil edilmişti.

#green peec#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metro da tünel açma çalışmaları başladı
Metro da tünel açma çalışmaları başladı
Koronavirüs tablosunda son durum açıklandı
Koronavirüs tablosunda son durum açıklandı