Çikolata kisti tedavi edilebilir bir hastalıktır!

Çikolata kistinin yaygın bir hastalık olduğunu belirten Op. Dr. Merve Seyfi, hastalığın belirtilerinin hafife alınmaması gerektiğini aksi takdirde kısırlığın ortaya çıkabileceğini söyledi.

Çikolata kisti tedavi edilebilir bir hastalıktır!
Çikolata kisti tedavi edilebilir bir hastalıktır! Yalçın AKBULUT
Bu içerik 84 kez okundu.

BURSA (İGFA) – Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozis teşhisinin, kadınlarda görülen yaygın bir hastalık olduğunu belirten Özel Anadolu Hastanesi Kadın Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Merve Seyfi, “Hastalığın belirtileri hafife alınmamalı, aksi taktirde kısırlık ortaya çıkabilmektedir” uyarısında bulundu.

Çikolata kistinin birçok spesifik belirtisi olduğunu kaydeden Op. Dr. Merve Seyfi, “Özellikle yoğun ağrılı ve aşırı kanamalı adet dönemleri geçiriyorsanız, cinsel ilişki esnasına ağrı hissediyorsanız, idrar çıkışında ağrı mevcut ise ve kısırlıktan şikâyet ediyorsanız endometriozis hastalığı düşünülmelidir” dedi.Ağrı yoğunluğunun çikolata kisti derecesinin net bir göstergesi olmadığına dikkat çeken Seyfi, birçok kadının yaşadığı belirtileri göz arda edip normal olarak değerlendirdiğini vurguladı.

Çikolata kisti tedavisinin ilaçlarla veya ameliyatla yapılabileceğini ifade eden Op. Dr. Merve Seyfi, hamilelik planlamayan kadınlarda hormon tedavisinin düşünebileceğini söyledi.

#çikolata kisti#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Bakan Karaismailoğlu’ndan  Başkan Büyükgöz’e Ziyaret
Bakan Karaismailoğlu’ndan Başkan Büyükgöz’e Ziyaret
Erdoğan’la bir araya gelen Macron’dan ilk açıklama
Erdoğan’la bir araya gelen Macron’dan ilk açıklama