Deniz salyasına karşı ortak mücadele

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Mayıs ayı meclis toplantısında, son dönemde denizlerimizde tehlike oluşturan deniz salyasını (müsilaj) gündeme getirdi. Doğusel, başta Marmara olmak üzere denizleri tehdit eden bu yapıya karşı ortak bir eylem planı ile hareket edilmesi gerektiğini vurguladı

Deniz salyasına karşı ortak mücadele
Deniz salyasına karşı ortak mücadele Yalçın AKBULUT
Bu içerik 68 kez okundu.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi’nin Mayıs Ayı Meclis Toplantısı 25 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirildi. İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Meclis Başkanı Dr. Kürşat Bal Başkanlığında yapılan toplantı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Mesut Önem’in katılımlarıyla video konferans sistemiyle yapıldı. 

TEHLİKE ÇANLARI

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, yaptığı konuşmada, deniz salyasını gündeme getirirken, “Deniz salyası yoğunluğunun özellikle bu yıl artması, Marmara için tehlike çanlarının çaldığını ortaya koymaktadır. Gerekli evsel atık su arıtma tesislerinin hayata geçirilmemesi, atık suların arıtılmadan denize verilmesi, Marmara Denizi’nde su değişim hızının düşük olması gibi sebeplerin yanı sıra iklim değişikliği ile de alakalı olan deniz salyası, bu yıl balık sezonunun erken kapanmasına sebep olmuştur.

YOĞUNLUK ARTABİLİR

Denizdeki canlı popülasyonunu etkileyen, kötü koku ve kötü görüntü ile Marmara Denizi’nin çekim merkezi olmasının önüne geçecek boyutta olan deniz salyasının önümüzdeki yıllarda daha yoğun olacağını öngören bilim insanları mevcuttur. Bu sebeple Marmara Denizi’nin korunması, Çevre Bakanlığımızın, belediyelerimizin ve başta İMEAK Deniz Ticaret Odası olmak üzere denizle ilgili tüm unsurların üzerinde ehemmiyetle durması gereken bir konudur. 

ÖRNEK OLMALIDIR

Deniz salyası ile mücadele konusunda en yoğun gayreti sarf eden kuruluşlardan birinin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olduğu gerçeğini görmekteyiz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri iki ayı aşkınsüredir deniz süpürgeleri ve amfibik araçlarla deniz salyalarını topluyor. Öte yandan deniz uçağı sürekli incelemelerde bulunuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarının diğer belediyelere de örnek olması gerektiği düşüncesindeyiz. 

EYLEM PLANI

Kuşkusuz ki Marmara Denizi’nin deniz salyasından arındırılması için bir belediyenin çalışmaları yetmez. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın başkanlık görevini yürüttüğü Marmara Belediyeler Birliği de bu konuda ortak eylem planını hayata geçirme kararı aldı. Bizler de, müsilaj sorununun ancak böyle bir eylem planı ile giderileceği düşüncesindeyiz” dedi.

 

#İMEAK deniz TO#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metro da tünel açma çalışmaları başladı
Metro da tünel açma çalışmaları başladı
Koronavirüs tablosunda son durum açıklandı
Koronavirüs tablosunda son durum açıklandı