KOCAELİ SAĞLIK-DER’DEN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI

Sağlık-Der Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kocaeli Şube Başkanı Abdulselami TATAR 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebetiyle yayınladığı bildiride “ Temizlemeden önce kirletmememiz gerekmektedir.” dedi.

KOCAELİ SAĞLIK-DER’DEN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI
KOCAELİ SAĞLIK-DER’DEN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ MESAJI Yalçın AKBULUT
Bu içerik 68 kez okundu.

5 Haziran 1973 yılından itibaren bütün Dünya’da “Dünya Çevre Günü” olarak kutlanmakta, Tüketim ve Bencillikte sınır tanımayan, günümüz insanlarına, çevrenin yaşam için ne anlama geldiği anlatılmaya çalışılmaktadır.

         Çevre Vakfı’nın 2020 tarihli açıklamasında vurgulanan mesaj da “Ahlaki ve Vicdani Değerlere Yönelik Politikalar Geliştirilmeli” teması ön plana çıkmış, Koruma ve Kollamanın , inanç temelli olması gerektiği vurgulanmıştır.

Birilerinin inanç ve ahlaki değerlere vurgu yapmasından rahatsız olmaları, sonuçta inancın her konuda ne kadar önemli olduğu gerçeğini gizleyemiyor. Nitekim bizim inancımızda Çevre Bilinci; Kamer Suresi 6 ncı Ayeti Kerim de de “Gerçekten biz, her şeyi bir ölçü ve dengede yarattık” uyarısı ile ekolojik bir denge ve çevrenin korunması ile uyarılmaktayız. A’raf suresi 7/31 ‘inde “…İsraf etmeyiniz. Allah israf edenleri sevmez” amelinin Allah katın da sevilmeyen, hoş görülmeyen bir amel olduğu bize bildiriliyor.

O zaman demek ki: Ölçüyü Dengeyi gözetmek gerekiyor, yeşilin yeşil olarak korunması tabiatın kirletilmemesi bir ölçü olmalı, yapılan bütün insanlık faaliyetleri, tabiatı bizimle beraber kullanan canlıları da düşünerek , denge kurularak yapılarak yapılmalı. Hayvanların yaşam alanları sırf safari bir hayat yaşamak isteğinden dolayı harap edilmemeli, ev , bina yapılmamalı…

İhtiyacımızdan fazlası olan her tüketim maddesi, gıda, giysi, ev, araç v.s  İSRAF olarak hem ekonomiye zarar hem  gereksiz bir kirlilikle çevreye zarar…

Tabaklarımızı dolduran, yemeklerin artıklarını lokanta ve otellerin (Bilhassa her şey dahil otellerin) çöplerin kolaylıkla müşahade edilebilir.

Kısaca … Ahlaki ve Vicdani politikalar inançlar çerçevesin de ele alınıp, inancımızın bu emir ve uyarılar muvacehesinde dikkatimizi çevreye çekmeye çalışıp, kirletilen Hava, Su ve Toprağa karşı daha duyarlı olmamız, temizlemeden önce kirletmememiz gerekmektedir. Zira temizlemek için sarf edilen enerji de havayı kirletmektedir.

DAHA TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN DUYARLI OLAMAMIZ YETERLİ.

#sağlık-der çevre günü#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Metro da tünel açma çalışmaları başladı
Metro da tünel açma çalışmaları başladı
Koronavirüs tablosunda son durum açıklandı
Koronavirüs tablosunda son durum açıklandı