Rize’de ‘Gastronomi Günleri’ne yoğun ilgi

Rize Belediyesi tarafından düzenlenen şehrin yöresel lezzetlerinin tanıtıldığı 1. GastroRize Ulusal Rize Gastronomi Günleri gerçekleştirilen panellerle devam etti.

Rize’de ‘Gastronomi Günleri’ne yoğun ilgi
Rize’de ‘Gastronomi Günleri’ne yoğun ilgi Yalçın AKBULUT
Bu içerik 109 kez okundu.

RİZE (İGFA) – Rize’de Ramada Otel’de düzenlenen 1. GastroRize Ulusal Rize Gastronomi Günleri’nin açılış konuşmasını Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin yaptı. Başkan Metin, “Gastro Rize’de yemeklerimizle, lezzet duraklarımızla, coğrafyayı adeta entegre eden bir hale getirir bu güzellikleri de bütün Türkiye’yle, hatta Karadeniz’deki bütün ülkelerle, bütün dünyayla paylaşmış oluruz.” dedi. Sezen Organizasyon Genel Müdürü Gökmen Sözen’in de konuşmalarının ardından konferanslara geçildi.

Konferanslarda; Coğrafi İşaretli ve Yerel Ürünler, Türkiye’deki Balık Restoranlarında Karadeniz – Rize bölgesindeki ürünlerin kullanımı, Dünyada Çay’ın Öyküsü, Rize’nin Lezzet Elçilerinin Hikayeleri, Yerel Lezzet ve Rize, Restoran ve Kafelerde Rize Çayı’nın kullanımı, Biyoçeşitlilik Gıda Ürünlerinin Menülere Adaptasyonu, Yerel Ürünlerin Menülere Adaptasyonu, Butik Tarımın Önemi, Türkiye’nin iz bırakan pastanelerinde Rize, UNESCO Şehirlerinin Lezzet Elçileri konular ele alındı.

Rize’nin coğrafi işaret alan ürünleri, yemekleri, dokumacılık ürünlerinin sergilendiği alan da ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

#rize gastronomi#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İNCİRİN 8 ÖNEMLİ FAYDASI!
İNCİRİN 8 ÖNEMLİ FAYDASI!
İzmit’te Hülya Polat rüzgarı
İzmit’te Hülya Polat rüzgarı