Kars kazları meralara çıktı

Türkiye'nin kaz yetiştiriciliğinde en gözde ili olan Kars'ta, kazlar meralarda otlatılarak serin sularda yüzdürülüyor.

Kars kazları meralara çıktı
Kars kazları meralara çıktı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 94 kez okundu.

Kış sofralarının olmazsa olmazı olan kazlar meralarda otlatılmaya başladı. Sabah erken saatlerde bakıcıları tarafından meralara getirilen kazlar, burada otlatılıyor, kazlar daha sonra derelerde yüzdürülerek serinletiliyor. Öğle saatlerinde evlere götürülen kazlar akşam üzere bir kez daha meralara getiriliyor.

Kars'ta kış sofralarında kesilerek kurutulduktan sonra yerine alan ve Kars dışına da gönderilen Kazlar, kesim hazır hele gelmesi için bin bir itinayla besleniyor.

Bu kadar kazı bir arada görmediğini ifade eden vatandaşlar, "Kazlarımız artık dışarıya çıktılar. Şuan otak zamanları onların, kışa doğru da inşallah sevdiğimize, eşimize, dostumuza, tanıdıklarımıza ikramlar yapacağız. İsteyenlere kazlarımızı göndereceğiz" dedi.

"Kazlarımız Kars kazı, başka kaz içerisinde yok"

Özellikle Kars'a dışarıdan getirilerek beslenen yabancı kazların Kars kazı tadını vermediğini belirten kaz bakıcısı Resul Resuli, "Şuanda besiye almamışız. Bir ay sonra besiye alacağız. Bunlar Kars kazı, yabancı kaz yok içerisinde sadece Kars kazıdır" diye konuştu.

Kars'ın Susuz ilçesinde binlerce kaz çobanlar nezaretinde meralarda otlatılıyor. Susuz içerisinden geçen derede serinletilen ve su ihtiyaçları karşılanan kazlar günün belli saatlerinde evlere götürülerek arpayla takviye besin ihtiyacı karşılanıyor.

Kars'taki kazlar yaklaşık iki ay sonra çiftliklerde besiye alınacak. Kar yağışından sonra kar yiyen kazlar ise kesilerek kurutulacak. Kazlar daha sonra kış sofralarını süsleyecek.

Kaynak: Kars kazları meralara çıktı

#kars kazı#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İNCİRİN 8 ÖNEMLİ FAYDASI!
İNCİRİN 8 ÖNEMLİ FAYDASI!
İzmit’te Hülya Polat rüzgarı
İzmit’te Hülya Polat rüzgarı