Nikomedia’ya bir adım daha

Dünyanın en büyük şehri Nikomedia için geri sayım başladı

Nikomedia’ya bir adım daha
Nikomedia’ya bir adım daha Yalçın AKBULUT
Bu içerik 81 kez okundu.

İzmit Belediyesi’nin sponsorluğunu üstlendiği, dünyanın en büyük antik kentleri arasında bulunan Nikomedia’yı gün yüzüne çıkaracak olan Çukurbağ Kazı Alanı protokolü yarın akşam imzalanacak. Dünya mirasının ortaya çıkarılması için geri sayım başladı. Sanayi ve ticaretin merkezi olan, görkemli binalarıyla dikkat çeken Büyük Roma İmparatorluğu’nun başkenti Nikomedia’nın dünya mirasına kazandırılması için geri sayım başladı. İzmit Belediyesinin tarihi gün yüzüne çıkarmak ve şehrin marka değerini arttırmak için yoğun çaba harcadığı Çukurbağ Kazıları’nı başlatacak olan protokol yarın imzalanacak. Protokolün imzalanmasının ardından İzmit Belediyesi kazıların sponsorluğunu üstlenerek tarihe ve kente çok önemli bir hizmet verecek.

DÜNYANIN GÖZÜ, KULAĞI İZMİT’TE

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında hasar gören bir binanın altında ve çevresinde arkeolojik kalıntılara rastlanan Çukurbağ’da 2001 ve 2009 yılları arasında yapılan kurtarma kazılarında Roma dönemine ait devasa heykeller, renkli mermer kabartmalar, mozaik mermer döşemeler ve çok sayıda tarihi eser ortaya çıktı. 2016 yılında yapılan araştırmalarda; milattan sonra 3’üncü yüzyıla ait olduğu belirlenen, kentin merkezinde inşa edilmiş imparatorluk saray kompleksinin parçalarının tespit edilmesi, dünya tarihçilerinin gözünü İzmit’e çevirdi.

BAŞKAN HÜRRİYET ÇOK UĞRAŞTI

Tarihin en büyük medeniyetlerden biri olan Nikomedia uygarlığının insanlığa sunulması ve tarihi eserlerin ortaya çıkarılması için İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet göreve geldikten sonra büyük emek verdi. İzmit’i dünyanın tanıdığı bir kent yapmak, bilinirliğini ve marka değerini artırmak için yer altı hazinelerinin ortaya çıkarılması gerektiğini bilerek tüm hazırlıklarını yapan başkan Hürriyet ve ekibi, koruma altına aldıkları Çukurbağ Kazı Alanı’nda tarihi çalışmaların başlayabilmesi için bakanlıktan uzun süre onay bekledi.

PROTOKOL YARIN İMZALANACAK

Geçtiğimiz günlerde gelen ‘olur’un ardından protokol imza töreni için gün belirlendi. Milattan önce 264 yılında 1. Nikomedes tarafından kurulan Bitinya Eyaleti M.Ö.74 yılında Roma İmparatorluğu’na bağlılığını ilan etti ve M.S. 284 yılında İmparator Dioklekinaus’un Nikomedia’yı başkent ilan etmesiyle 46 yıl hükümdarlık yapan bu şehrin kalıntılarını gün yüzüne çıkaracak imzalar yarın (Çarşamba) saat 18.00’de Kocaeli Arkeoloji Müzesi’nde atılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğü, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Müze Müdürlüğü ortaklığında tarihi gün yüzüne çıkarılacak olan Nikomedia için Çukurbağ’da kazı ve konservasyon çalışmaları başlayacak.

EN BÜYÜK ARKEOLOJİK BULGU

Çalışmaların sponsoru ve en büyük destekçisi; İzmit Belediyesi, yürütücüsü; Kocaeli Müze Müdürlüğü Kazı Başkanlığı ve 2016 yılından beri alanda bilimsel çalışmalarını sürdüren bilimsel kazı danışmanı Doç. Dr. Tuna Şare Ağtürk olacak. Kazıların tamamlanmasının ardından Arkeopark Projesi hazırlanacak ve İzmit’in kültürel ve tarihi zenginliği yerli, yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Kısmen ortaya çıkarılan Çukurbağ İmparatorluk Kompleksi, Roma İmparatorluğu’nun kayıp başkenti Nikomedia’ya dair en büyük arkeolojik buluntu grubu olarak da tarihe geçti. Şimdiye kadar ortaya çıkarılan renkleri en iyi korunmuş Roma heykellerinin bulunduğu Çukurbağ Kazı Alanı tarih ve kültür turizmini canlandıracak, yeni istihdam alanları oluşturacak.

#nikomedya#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BEBEKLERİ GÜNEŞTEN KORUYACAK   7 ÖNEMLİ KURAL
BEBEKLERİ GÜNEŞTEN KORUYACAK 7 ÖNEMLİ KURAL
Atatürk’ün Karamürsel’e Gelişinin 88. Yıldönümü Kutlandı
Atatürk’ün Karamürsel’e Gelişinin 88. Yıldönümü Kutlandı