KKTC’de İnönü Şehitleri törenle anıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 12 Temmuz 1958’de çalışmak üzere köylerinden Gazimağusa’ya seyahat ettikleri sırada pusuya düşürülerek şehit edilen 11 İnönülü için, köydeki İnönü Şehitliği’nde tören düzenlendi.

KKTC’de İnönü Şehitleri törenle anıldı
KKTC’de İnönü Şehitleri törenle anıldı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 66 kez okundu.

KKTC (İGFA) – Cumhurbaşkanı Ersin Tatar törende yaptığı konuşmada, “Biz hiçbir zaman geçmişi unutmadık, unutturmayacağız” sözleriyle başladı ve bu topraklarda var oluş mücadelesinde önemli aşamalardan geçildiğini, bu mücadelenin ise 1974 öncesine gittiğini belirtti.

Tatar, Kıbrıs Türk halkını azınlık duruma düşürmek isteyenler olduğunu belirttiği konuşmasında, Kıbrıs’ta egemen eşitliğe dayalı iki ayrı devletin iş birliğinin ortaya çıkmasıyla bir anlaşmanın kabul edilebileceğini kaydetti. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın bu sene Kurban Bayramı’nın 1’inci gününe denk geldiğini ifade ederek bu sene Barış ve Özgürlük Bayramı’nın bir başka anlam kazandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklerin 1930’lu yıllardan beridir, Anavatan Türkiye’nin de desteğiyle kahramanca varoluş mücadelesi verdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, yarım asırdır görüşülen federasyona dayalı çözüm modelinin başarılı olmadığını ifade ederek federasyonla hedeflenenin Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yama olması olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Tatar, geçmişin asla unutulmayıp unutturulmaması gerektiğini söyledi.

#kıbrıs İnönü şehitliği#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SARI: “BUGÜN KAHRAMAN GAZİLERİMİZE VEFA DUYGULARIMIZI İFADE ETMEK İÇİN, ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR”
SARI: “BUGÜN KAHRAMAN GAZİLERİMİZE VEFA DUYGULARIMIZI İFADE ETMEK İÇİN, ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR”
Başkan Şayir’den Gaziler Günü mesajı
Başkan Şayir’den Gaziler Günü mesajı