Kıbrıslı Türkler şehitlerini andı

Rumların, 1974’te Kıbrıslı Türklere yönelik gerçekleştirdikleri toplu katliamlar sonucu hayatlarını kaybeden Muratağa-Sandallar ve Atlılar şehitleri için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde tören düzenlendi.

Kıbrıslı Türkler şehitlerini andı
Kıbrıslı Türkler şehitlerini andı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 41 kez okundu.

KKTC (İGFA) – Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın çelenk sunmasıyla başlayan törende, saygı duruşu, saygı atışı yapıldı, İstiklal Marşı ile bayraklar göndere çekildi. Törende şehit torunu Ayşe Güler Akın’ın şiir okuması sonrasında şehit aileleri adına Muratağa Sandallar ve Atlılar Şehitlerini Yaşatma Derneği Başkanı Ahmet Aşır konuşma yaptı.

Muratağa-Sandallar Şehitliği’ndeki anma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Tatar da, 14 Ağustos 1974’de Muratağa, Sandallar ve Atlılar katliamlarının tüm dünyanın gözü önünde yaşandığına işaret ederek, bebeklerin, ilkokul çocuklarının, yaşlıların ve kadınların acımasızca katledilerek gömüldüğünü vurguladı. Tarihin gizlenmesi için yapılan çalışmalara işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, gerçeklerin unutturulmaması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs Türk Halkının yoluna devam ederken Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçmeyeceğini dile getirdi. Yaşanan vahşetin, kanlı noelin unutulamayacağını vurgulayan Cumhurbaşkanı, “Hiçbir zaman 1974 öncesine dönmek istemeyiz” dedi.

Ayrıca Atlılar Şehitliği’nde de tören düzenlendi. Şehitlik ziyaretleri okunan dua ile sona erdi.

#Kıbrıslı şehitler#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Koronada son durum
Koronada son durum