İzmir'de 'Çeşme Kavunu' hasadı

İzmir'in Çeşme ilçesinde yüzyıllardır atadan kalma tohumlarla yetiştirilen “Çeşme Kavunu”nun hasadı sürüyor.

İzmir'de 'Çeşme Kavunu' hasadı
İzmir'de 'Çeşme Kavunu' hasadı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 109 kez okundu.

İZMİR (İGFA) - Kendine has aromaya sahip olan ve hasattan sonra 5-6 ay kadar askıda bozulmadan dayanabilen Çeşme Kavunu’nun Ovacık Mahallesindeki hasadına, İzmir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Özen de katıldı.

Çeşme İlçesinde geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilecek olan projelerden bahseden Özen, ilçenin sadece turistik değeriyle değil, tarımsal üretim potansiyeliyle de gündeme geleceğini söyledi.

Hasat sırasında basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Müdür Özen, Çeşme Kavunu’nun, bölgeye çok iyi adapte olmuş bir çeşit olduğundan bahsederek; “Kurak ve ılıman koşullarda sulama olmadan yetişebilen bu kavun kendine has aromasıyla yüzyıllardır bu topraklarda yetiştiriliyor. 6 ay kadar askıda dayanmasından dolayı “Askı Kavunu” olarak da bilinen bu çeşit Çeşme’de her yıl 2 bin 300 dekar alanda yaklaşık 3 bin 500 ton üretiliyor. Biz coğrafi işaret almış ve bu toprakları yurt edinmiş olan bu ürünün ekiliş alanlarını önümüzdeki yıllarda artırmayı planlıyoruz. Üreticilerimiz bu değerli ürünü burada yetiştirdikleri sürece biz de İl Müdürlüğümüz ve Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Üreticilerle birlikte kavun hasat eden İl Müdürü Özen’e, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mine Altın ve Çeşme Ziraat Odası Başkanı Süleyman Özer de eşlik etti.

#izmir çeşme kavun#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Koronada son durum
Koronada son durum