Kars’ta sonbaharı habercisi sımışka (Ayçiçeği) çıktı

Sulu tarım gerektiren ve Kars’ta halk arasında ‘Sımışka’ olarak bilinen ayçiçeği hasadı başladı. Kaynak: Kars’ta sonbaharı habercisi sımışka (Ayçiçeği) çıktı

Kars’ta sonbaharı habercisi sımışka (Ayçiçeği) çıktı
Kars’ta sonbaharı habercisi sımışka (Ayçiçeği) çıktı Yalçın AKBULUT
Bu içerik 143 kez okundu.

Tacettin DURMUŞ

Her yıl Ağustos ayının sonu ile Eylül ayı içerisinde hasadı yapılan ayçiçeğinin hasadının yapılması artık son baharın geldiğini haber veriyor.

Kars’ın bazı köylerinde üretilen sımışklar il ve ilçe merkezindeki bazı manav tezgahlarında yerini bulurken, bazı gençlerde el arabası üzerinde ürettikleri sımışkaları satıyor. Bazı çocuklar da Yolboyu ve Cala köylerinde hasadını yaptıkları sımışkları komşu köylerde satarak aile bütçesine katkı sağlıyor.

Yılın büyük bölümü kış şartlarında yaşanan Kars’ta, Ağustos ayının yarısının yaz, yarısının da kış olduğu söylenir. Yıllar önce Kars’ta her köşe başında kurulan tezgahlarda yöremizde üretilen kavrulmuş sımışka satışı yapılırdı. Adeta Kars’ın geleneksel sokak kültürü haline geline sımışka satışı artık tarihe karıştı. Geçmiş yıllarda bir çay bardağı kadarı en büyük demir para ile satılan sımışkalar gazete kağıdından yapılan külahlarda satışa sunulur, sımışkaları alan Karslılar büyük bir zevk ve sohbet eşliğinde çitlerdi.

Yıllar önce Kars’ta üretilen sımışkaların rengi siyah ve bir çocuk parmağı büyüklüğünde olurken artık beyaz renkli sımışkalar üretilmeye başladı. Eski nostaljik günleri özleyen yaşı 40’ın üzerinde olan Karslılar, eski günleri özlerken artık sımışkaların bile ilimizde üretilmediğini ve Çin’den getirilerek, büyük marketlerde satılmasından şikayet ediyor.

Öte yandan sulu tarım gerektiren ayçiçeği üretimi, Kars’ta parmakla sayılacak kadar bölgede yapılıyor. Birçok kentte yağı üretilen ayçiçeği kaba yem olarak ta kullanılıyor. Son yıllarda kuraklığın yaşandığı Kars’ta ilgili kurumların desteği ile ayçiçeği ekiminin daha da teşvik edilmesi ve halk arasında geleneksel hale gelmesi gerekiyor. Kars Baraj gölünün Kars il merkezi ile Digor, Arpaçay ve Akyaka ilçelerine can katmaya başlamasıyla birlikte mısır, pancar ve patates dışında ayçiçeği üretimin de yöre halkı tarafından benimsenmesi önem arz ediyor.

Kaynak: Kars’ta sonbaharı habercisi sımışka (Ayçiçeği) çıktı

#ayçiçeği#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zihinsel faaliyetler Alzheimer riskini düşürüyor
Zihinsel faaliyetler Alzheimer riskini düşürüyor
Sanatla engelleri aştılar
Sanatla engelleri aştılar