SARI: ‘ALEMİN ÖZÜ, KÂİNATIN ÖZÜ İNSANDIR’

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, bu yıl 13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan ‘Ahilik Haftası’ programına katıldı.

SARI: ‘ALEMİN ÖZÜ, KÂİNATIN ÖZÜ İNSANDIR’
SARI: ‘ALEMİN ÖZÜ, KÂİNATIN ÖZÜ İNSANDIR’ Yalçın AKBULUT
Bu içerik 51 kez okundu.

İstiklal Marşının okunmasının ardından birer konuşma yapan Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yusuf Kemal Öztürk, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç ile ahiliğin öneminden bahsederek, Ahilik Haftasını kutladılar. Yavuz Selim Meydanında düzenlenen programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı. 
‘MEMLEKETİMİZE, MİLLETİMİZE, BÜTÜN İNSANLIĞA FAYDALI OLMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ’
Esnaf ve sanatkârlar odalarının geçmişteki ahilik teşkilatları gibi ülkemizin en güçlü sivil toplum teşkilatlarından biri olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;
Ülkemizde halen 2 milyondan fazla esnaf bulunmaktadır. Nüfusumuzun yüzde 2,46’sını temsil eden esnafımızı aileleriyle birlikte düşündüğümüzde yaklaşık 8 milyonluk bir nüfusa karşılık gelmektedir. O da nüfusumuzun yaklaşık yüzde 10’u demektir. Benzer durum Amasya’mız için de geçerlidir. Amasya’mızda halen 11 bini aşkın esnafımız ticari faaliyette bulunmaktadır. Farklı meslek gruplarında 28 ayrı odada teşkilatlanan esnafımızın Amasya nüfusuna oranı yüzde 3,28’dir. Esnaf kardeşlerimizi aileleri ve çalışanlarıyla birlikte düşündüğümüzde Amasya’mızın nüfusunun yüzde 10’unun esnaflıktan geçimini temin ettiğini söylemek mümkündür. Bu yıl 34’üncüsünü kutladığımız Ahilik haftasını da bu yönüyle bir nevi esnaf bayramı olarak düşünmeli ve öyle değerlendirmeliyiz. Âlemin özü, kâinatın özü insandır. Allah, yarattığı varlıkların en şereflisinin insan olduğunu söylemiştir. Ancak insan da şerefini birbirine ve yeryüzündeki bütün canlılara gösterdiği hürmetten almaktadır. Böyle baktığımızda birçok insanın kendinin değerinin farkında olmadığını görüyoruz. İnsan insanı, insan diğer canlıları sevmeli, saygı göstermelidir. Sevgi, saygı, hoşgörü olursa hayat daha güzel olur. Yediğimiz içtiğimiz lezzetli, kazancımız bereketli olur. Nitekim ahiliğin özü de sevgi, saygı, hoşgörüdür. Birbirimizi sever, saygı gösterirsek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edersek izzetli, şerefli bir şekilde yaşar ve hayatı güzelleştiririz. İnsana değer veren, yeryüzünü yaşanılır hale getirmeye çalışır. Havayı, suyu kirletmez. Ağacı, ormanı yakmaz. Allah’ın sessiz kulları olan kedilere, köpeklere ve diğer canlılara eziyet etmez. Allah onları bizlere emanet etti. Bizler de emanete hürmetli davranmalıyız. İşlerimizi birbirimizi kandırmadan, hile-hurda katmadan dürüstçe yapmalıyız. Memleketimize, milletimize, bütün insanlığa faydalı olmak için çalışmalıyız. Ahiliğin, esnaflığın gereği de budur. Ahi Evran hazretlerinin yolundan gidenler, koyduğu prensipleri benimseyenler sofralarına helal lokma koyanlar, işlerini hilesiz yapanlardır. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik teşkilatının piri Ahi Evran hazretleri başta olmak üzere, rahmeti rahmana kavuşan esnaf büyüklerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Çalışarak üreterek milletimize, memleketimize hizmet eden esnaf kardeşlerimize hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

‘AHİLİK TEŞKİLATI, İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE GÜNÜMÜZE KADAR ULAŞMAYI BAŞARMIŞTIR’
Törende son olarak konuşan Vali Mustafa Masatlı ise; “Ahilik, Anadolu’da varlığını yüzyıllardır sürdüren din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese eşit muameleyi öngören, Milletimizin köklü geleneklerinden biridir. ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” diyen Ahi Evran-ı Veli, bu anlayış çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahilik müessesesini kurmuştur. Ahilik, üretim ve alışverişi bir kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmüştür. Muhtevasındaki…

sürekli eğitim, çalışkanlık, kanaat, dürüstlük ve şükür gibi değerlere bağlı kalan Ahilik Teşkilatı, istikrarlı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Ahilik bir esnaf teşkilatlanması olmasının yanı sıra, benimsediği ahlaki ve felsefi ilkelerle toplum arasında köklü dayanışma geleneğinin oluşmasına da büyük katkı sağlamıştır. Ahiliğin oluşturduğu bu köklü dayanışma geleneği, Ecdadımızın dünya medeniyetlerinin beşiği Anadolu’yu yurt yapmasına büyük katkı sunarken, aziz milletimizin tarih boyunca karşı karşıya kaldığı tüm zorluklarla başa çıkabilmesi kabiliyetinin de temel dayanaklarından birisini oluşturmuştur. Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında yardımsever olmayı, haksız kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi öğütlemesi bakımından da bir manevi terbiye ocağıdır. Güzel ahlakın sanatla bütünleştiği Ahilik; sadece Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir kültür ve anlayıştır. Türk toplumu, bugün pek çok toplumun yokluğunu hissettiği bu değerleri yüzyıllar boyunca yaşatmıştır. Bugüne baktığımızda ise Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki hükümetlerimizin son 18 yılda Ülkemizde gerçekleştirdiği büyük gelişim ve dönüşüm hareketinin esnaf ve sanatkarlarımıza da pek çok olumlu yansıması olduğunu görmekteyiz. Esnafımıza sağlanan düşük faizli ve uzun vadeli krediler, özellikle salgın sürecinde ciroları düşen işletmelere sağlanan hibe ve kira destekleri, yeni iş kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından sağlanan proje bazlı destekler, gelişmekte olan bölgelerimizde uygulanan sigorta prim desteği bu uygulamaların yalnızca bir kaçıdır.  Devletimizin bu ve bunun gibi destekleri ile üretimi, sanayi sektörünü, turizmi ve tarımı desteklemesi sayesinde Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarını kırmış ve yüksek oranlarda büyüme kaydetmiştir. Salgın sürecinin sona ermesi, esnafımızın, işletmelerimizin ve sanayi sektörümüzün üretmeye davam etmesiyle bu büyümenin daha da hızlanacağına inanıyorum. Bu düşüncelerle köklü geçmişimizden gelen Ahilik Geleneğinin korunmasını temenni ederken, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın "Ahilik Haftasını" kutluyor, bereketli kazançlar diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından icra edilen Şed Kuşatma Töreni ve tiyatro gösterisi beğeniyle izlendi. Vali Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ve Protokol Üyeleri törenin sonunda vatandaşlara Ahi pilavı ikram etti ve Kocacık Çarşısı ile bölge esnafını gezerek Ahilik Haftalarını kutladılar.

#ahilik#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Koronada son durum
Koronada son durum