Advert

"Hiçbir antibiyotik COVID'den korumaz"

Uzmanlar, COVID-19’la mücadelede en önemli silah aşının, antibiyotik kullanımı üzerinde hiçbir olumsuz etkisinin olmadığını vurguladı.

Yalçın AKBULUT
Bu içerik 52 kez okundu.

İSTANBUL (İGFA) - Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Songül Özer, antibiyotik kullanımı ve aşı arasındaki ilişkiye dair değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Songül Özer, kişinin vücudunda herhangi bir bakteriyel enfeksiyon varsa doktoru da öneriyorsa antibiyotik kullanılması gerektiğini belirterek “’Bakteriyel’ kısmının altını çizerek söylüyorum; doktorunuz da öneriyorsa elbette antibiyotik kullanılması gerekir. Bu durum kişinin, ne aşı olmasına engeldir, ne de COVID-19 geçirmenize engeldir” dedi. 

Antibiyotik kullananların aşıdan muaf olabileceği şeklindeki görüşün yanlış olduğunu vurgulayan Dr. Songül Özer, bakteri enfeksiyonu nedeniyle kullanılan antibiyotiklerin hiç kimseyi COVID-19'dan korumayacağını kaydetti. Dr. Özer, “Çünkü COVID-19 hastalığı biliyorsunuz ki bir ‘viral’ hastalık. Antibiyotikleri ise biz doktorlar bakterilere karşı veriyoruz. Yani, farklı bir mikroorganizma grubuna karşı kullanıyoruz. Bu yüzden, kullanılan antibiyotik sizi virüs enfeksiyonundan korumaz. Antibiyotik kullanıyor olmanız, sizin aşı olmanıza engel teşkil edecek bir durum da oluşturmaz” uyarısında bulundu.

#NPİstanbul enfeksiyon#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TSK, 5 teröristi daha 'Zap'ladı!
TSK, 5 teröristi daha 'Zap'ladı!
Bakan Koca, vaka sayısını açıkladı
Bakan Koca, vaka sayısını açıkladı