Advert

Artık İşçinin de bir Gazetesi var

Bu gazete Bursa'daki emekçileri; onların iş yerlerinde yaşadıkları sorunları mercek altına alıyor. Yakında yayına başlayacak olan işçi gazetesi işçinin sesini duyuracak.

Artık İşçinin de bir Gazetesi var
Artık İşçinin de bir Gazetesi var Yalçın AKBULUT
Bu içerik 59 kez okundu.

Bu gazete Bursa'daki emekçileri; onların iş yerlerinde yaşadıkları sorunları mercek altına alıyor. "İşçi Kardeş Hakkını Yedirme" manşetiyle çıkan gazetede, Bursa'da geçen yaz yaşanan grevler, metal grup toplu sözleşme süreci, Cargill işçilerinin mücadelesi ve sağlık emekçilerinin çalışma koşullarının yanı sıra Patronların Ensesindeyiz Ağı'na da genişçe yer veriliyor.

Her sayısında fabrikalardan işçi mektuplarına da yer vereceği açıklanan Bursa İşçi Gazetesi’nin ilk sayısında otomotiv emekçilerinden gelen mektuplar bulunuyor. "İş kazalarında" yaralanan veya hayatını kaybeden işçilerin kaydının tutulacağı Sınıf “Savaşı” köşesinin yanı sıra İşçinin Hukuk Köşesi de gazetenin sabitleri arasında

Gazetenin yola çıkma kararını ise gazeteyi hazırlayan Bursalı emekçiler şöyle anlatıyor:

İş kazalarında yitirdiklerimiz, tazminatsız kovulanlarımız, fazla mesaiye zorlananlarımız, hakarete, mobbinge uğrayanlarımız, nefes almadan çalıştığı hâlde maaşını bir türlü vaktinde alamayanlarımız, en ufak bir hak arayışında hemen kapının önün konmakla tehdit edilenlerimiz, çalışıp evine ekmek götürebileceği bir iş aramaktan helak olanlarımız… 

Bu şekilde yaza yaza bitiremeyeceğimiz kadar çok sorunumuz olduğumuz hâlde nasıl oluyor da derdimize derman bulamıyoruz? Bu soruyla başladı Bursa İşçi Gazetesi serüvenimiz.

Kriz fırsatçılığı yapan patronlara karşı haklarımızı yedirmeyelim, en temel haklarımızı bile bir lütufmuş gibi sunamasınlar, pandemi ile birlikte iyice ağırlaşan çalışma ve geçim koşulları altında yok olmayalım diye sesimizi yükseltmeye karar verdik.

İşte böyle akan paldır küldür bir hayata doğdu işçi gazetemiz. İstedik ki işçilerin uğradıkları haksızlıklar perde arkasına atılmasın, hemen haberini yapalım, herkese duyuralım!

İstedik ki işçilerin yazdıkları mektuplarla, iş yerlerinden gelen haberlerle adım adım çoğalalım. Birbirimizin yanında durmayı öğrenelim. Dayanışmayı örgütleyelim ki biz onlar, yüzler, binlerceyken o bir tanecik patron karşısında boyun eğmeyelim!

#Bursa işçinin gazetesi#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Koca, vaka sayısını açıkladı
Bakan Koca, vaka sayısını açıkladı
 “Büyük projeler ancak güçlü  belediye yönetimiyle mümkündür”
“Büyük projeler ancak güçlü belediye yönetimiyle mümkündür”