Amasya Belediye Konservatuvarı sanatçıları tarafından yaz dönemi etkinlikleri kapsamında Bimarhane ve Şehzadeler Gezi Yolu’nda Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Türk Pop Müziği konser etkinlikleri gerçekleştirilecek.


Kültür ve sanata verdiği önemi her fırsatta dile getiren Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı bu güzel etkinlikler ile ilgili yaptığı konuşmada;
“Sayın Valim, Sayın Rektörüm, Sayın Jandarma Komutanım, Sayın Protokol, değerli sanatçı arkadaşlarım, kıymetli misafirler, öncelikle iyi akşamlar diliyorum. Bugün güzel bir akşamı birlikte yaşayacağız. Yaklaşık 2 yıldır pandemi münasebetiyle çoktan beri arzu ettiğimiz lakin görevi icra etmekten dolayı sıkıntılarımız olduğundan konserlerimizi yapamadık.

Bu tarihten itibaren hafta sonlarında bir gün Türk Sanat Musikisi diğer gün Türk Halk Musikisi ve Pop Müziği olmak kaydıyla hava şartları müsait olduğu müddetçe gerek Bimarhane’mizde gerekse Şehzadeler Gezi Yolu'ndaki merasim alanında konserlerimiz devam edecektir. Huzurlu bir şehirdeyiz. Burada mutlu bir şekilde yaşamanın hepimizin hakkı olduğu kanaatindeyim. Huzurlu insanların, güler yüzlü insanların yaşadığı, Amasya için hayal kurduğu; akşam yastığa başını koyduğunda hemen uyuyan değil, Amasya için hayaller kuran, rüya gören bir topluluğu arzu ediyorum. Tek arzumuz var bizden sonraki gelecek evlatlarımıza, nesillerimize müreffeh bir Amasya bırakmak. Çünkü Amasya biliyorsunuz Musiki Cemiyeti'nin ilk kurulduğu şehir. Yaşı kemale erenlerden dinlediğimize göre bundan 70-80 sene evvel Amasya’mızda her evde bir musiki aleti bulunur ve her evden çeşitli enstrümanların sesleri duyulurmuş. Biz o günleri göremedik, lakin o günleri yaşayanlardan duyduklarımız böyle. O geleneğimizi canlandırmak ve Amasya’da hafta sonları da olsa bir hoş seda, huzurlu bir akşam yaşamak arzusundayız. Onun için herkes dostlarına, konu komşusuna, mahallelisine bu programlarımızı söylemeli. Hani diyorlar ya “Müzik, ruhun gıdasıdır” diye, ben de diyorum ki “Müzik insanın sevdasıdır, sevdası yoksa zaten o işin bir ehemmiyeti olmaz”. Bu duygu ve düşüncelerle geldiğiniz için teşekkür ediyor, iyi ki varsınız diyorum. Keyifli seyirler diliyorum.” sözlerine yer verdi.
Başkan Sarı’nın daveti üzerine bir konuşma yapan Amasya Valisi Mustafa Masatlı,
“Çok kıymetli Belediye Başkanımız, Rektör Hocamız, kıymetli misafirler öncelikle hepiniz hoş geldiniz.
Ben de bugün burada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Amasya deyince ismiyle değil de kökleriyle değerlendirmek lazım. Burası kadim, değerli gelenekleri, ananeleri olan ve Türk geleneklerine bağlı, örflerinin yaşatıldığı bir il. Türk, musikisiz yaşamaz. Amasya bu konuda çok şanslı, sanıyorum ki insanlarımızın çoğu bu konuyla ilgilenmiyor fakat bizler buradaki musiki geleneğini sürdürmemiz gerekiyor. Böyle tarihi, güzel, insanlara yüzlerce yıl hizmet etmiş bu mekanda olmayı çok anlamlı buluyorum. Burada tabii biz zaman zaman arkadaşlarımızı dinliyoruz fakat geri planda da bugün toplumun her kısmından arkadaşlarımız koroda. Meslek olmasının dışında bunu severek, gönülden gelerek yapan arkadaşlarımızı görüyoruz. Belediye Başkanımız da kültür ve sanat alanında gerçekten Amasya’mıza çok değer veriyor ve katkı sunuyor. Hatta yeni yeni etkinlikleri ilimize kazandırmaya devam ediyor. Buradaki imkanı veren Belediye Başkanımıza ve musikiye gönül verip, hobi olarak yapan arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu ve buna benzer etkinlik ve geleneklerin çok faydalı olacağını buradan ifade etmek istiyorum. Hepinize tekrar iyi … dinlemeler keyifli seyirler diliyorum.” sözleriyle Amasya’da yürütülen kültür ve sanat faaliyetlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Türk Sanat Musikisi’nin sevilen eserlerinin seslendirildiği ve hemşehrilerimizin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, koro üyeleri katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.