2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı İlköğretim Haftası programı Ziya Paşa Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Programa Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, protokol üyeleri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.


‘OKULLAR GELİŞMEYE, İLERLEMEYE AÇILAN KAPILARIMIZ’
Geleceğin teminatı çocukların iyi bir eğitim almaları için ilk ders zilinin bugün çaldığını belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;


”Bugün evlatlarımız yavrularımız hem mutlu, hem heyecanlı, hem de geçen bir zamanın birbirlerine aktarımı, yeni arkadaşlarıyla tanışmaları, bunları bir heyecana garp ediyor. Bizde bu açılışlarını kutluyoruz. Amasya’mızda 54 bin öğrencimiz var. 5 binde öğretmen arkadaşımız var. Tümünün yeni Eğitim-Öğretim yılını canı gönülden kutluyorum. Hepsine başarılı bir eğitim -öğretim yılı diliyorum. Eğitim denince de aklıma gelen ilk yer okullardır. Okullar gelişmeye, ilerlemeye açılan kapılarımız. Geleceğe açılan pencerelerimiz. Okullarımız aynı zamanda irfan ocaklarımız. Kültürümüzün öğretilip yaygınlaştırıldığı, medeniyetimizi güçlendirecek gençlerimizin yetiştirildiği yuvalarımız. Hayatımızı idame ettirdiğimiz evlerimize nasıl gözümüz gibi bakıyorsak, okullarımıza da aynı özeni göstermeliyiz. Sabır ve sebat isteyen bir mesleği büyük bir gayret ve fedakârlıkla ifa eden sevgili öğretmenlerimizin bu yıl da önceki yıllardaki duyarlılıklarıyla evlatlarımızı eğiteceklerinden hiç şüphe etmiyorum” dedi.

‘EĞİTİMİN YAŞI VAR, FAKAT ÖĞRENMENİN YAŞI YOK’
Velilerin eğitim sürecine pozitif katkıda bulunmalarını tavsiye ettiğini söyleyen Başkan Sarı konuşmasının devamnda;
“Öğrenmek, beşikten mezara kadar giden bir süreç. Üstelik günümüzde insanın sürekli kendini güncellemesini gerektiren bir süreç. Biz belediye olarak her zaman okullarımızın, öğretmenlerimizin yanındayız. Üstümüze düşen vazife ne ise sonuna kadar yaparız. Velilerimizin de eğitim sürecine pozitif katkıda bulunmalarını tavsiye ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyor, bütün öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, idarecilerimizin başarılı bir eğitim-öğretim yılı geçirmelerini temenni ediyorum” diye konuştu.
Daha sonra Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen’de günün önemine binaen birer konuşma yaptılar. Şiirler, tiyatro gösterisi ve halkoyunları gösterisinin ardından dersliklerin gezilmesi ile program son buldu.