Belediye binasının arsasını satın alarak kazandırdığı alan üzerine kurulacak 5 yıldızlı marka otelin, uzun ve titiz bir çalışma sonucu hazırlanan projesinin onaylanmasının ardından ihalesini yapıldı. Hilton Gardenn Inn Otelinin projesi için çok emek verdiklerini belirten Başkan Sarı, ihalesi yapılan marka otelin ilk kazmasının çok yakın zamanda vurulacağını belirtti.


‘HAYAL ETMEYEN HAYAT BULAMAZ’
13 Mayıs tarihini yeni bir başlangıç, yeni bir ufuk ve Amasya için yeni bir vizyon olarak değerlendirdiklerini söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamasında şunları kaydetti;
“Biz hayal ederiz, neticede o hayalimizin bir evrak üzerinde şekillenmesini ve ondan sonra da şekillenenin eğer uyum sağlıyorsa o şehre olmasını arz ederiz. Dedik ki bu şehir dünya şehri olmalı. Geldiğimiz günden bu tarafa bunu söylüyoruz” dedi.


‘BU ŞEHRİ DÜNYAYA ENTEGRE EDECEĞİZ’
Amasya’nın dünyanın en güzel şehirlerinden birisi olduğunu belirten Başkan Sarı açıklamasının devamında;
UNESCO çalıştayını şehrimizde yaptık. Her zaman söylüyoruz. “Amasya’yı görmemişseniz henüz en güzelini görmemişsiniz” demektir diye. 8500 yıllık tarihe sahip ve 14 medeniyete ev sahipliği yapmış bir tarihin üzerinde yaşıyoruz. Cumhuriyet rejimimizin beyinlerde oluştuğu kalemlerde buluştuğu, özgürlük meşalesinin yandığı bir şehirde yaşıyoruz. Bu şehir, “Kurtuluştan kuruluşa bir şehir” diye konuştu.


‘AMASYA’YA YENİ BİR BAŞLANGIÇ, YENİ BİR VİZYON’
Göreve geldiği günden bu yana hayalini kaleme döktüğünü ve mimarların hazırladıkları proje ile marka otelin ihalesini bugün gerçekleştirdiklerini ifade eden Sarı;
“Amasya Hilton Oteli’yle buluşuyor. Bugün Hilton Otelimizin ihalesini yaptık.10 bin metre karelik bir alana, 102 odalı, 600 metre karelik spa merkezi olan bir otel inşaa ediyoruz. Yüzme havuzlarımız,80 araçlık otoparkımız, çok amaçlı üç dört tane salonumuz olacak. Ayrıca kokteyl ve nişan salonlarımız, kafeteryamız ve dış kısımda pastanemiz bulunuyor. Bunun yanı sıra karşıdan karşıya yaya geçidi olarak yapılacak cam köprümüz olacak. Bizim derdimiz bu şehri dünya ile tanıştırıp, dünya paralarını buraya getirmek. Devletin mülkü, milletin mülkü; yani Amasyalının mülkü oldu. Bu otel büyük bir yatırım. Yaptığımız HES projesi 200 bin liralık bir yatırımdı. Açılacak olan otelimiz Amasya için 300 bin liradır. Otel inşaatının bitimi ile birlikte işletmemiz Hilton’un kontrolünde Amasya Belediyesi tarafından işletilecek” şeklinde konuştu.
‘TÜRKİYE’DE EMSALİ OLMAYAN BİR YATIRIM’
HES tarafına giden suların ve bölgede bulunan alana kuracakları GES ve RES tesislerinin ihalelerini gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Sarı;
“30 yıldır gözeler yenilenmemiş, biz yeniliyoruz. Elbette ki biz şükrediyor, hamd ediyoruz. Ayrıca Amasya’ya gelen su kadar suyun yarısını da dışarıya tahliye ediyoruz. Su konusunda hiçbir sıkıntımız yok. Yine bunun yanı sıra bir ihale daha yaptık. Hidroelektrik santralimizin yanına bir tane GES bir tane de RES kuruyoruz. Bu takviyeleri kurduğumuz zaman gelirimiz yüzde 10 ila 15 oranında artacak. Biz verdiğimiz sözleri kesinlikle ve kesinlikle yerine getiririz, bundan kimsenin şüphesi olmasın. Allah bu canı bu bedende bıraktığı müddetçe verdiğimiz her söz yerine gelecek.”