Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum ve Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra Kocaeli Milletvekilleri; Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Saffet Sancaklı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, ilçe belediye başkanları, siyasi parti il ve ilçe temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

İlk olarak masaları dolaşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum, Vali Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın davete icabet eden vatandaşlarımız ile bir süre sohbet ederek her birini selamladılar.  

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, ezanın okunmasıyla birlikte oruçlar açıldı. Oruçların açılmasının ardından program, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu konuşmalarını yapmasıyla devam etti.

Vali Seddar Yavuz yapmış olduğu konuşmalarında ise; “Kıymetli kardeşlerim, öncelikle Ramazan’ı şerifinizi tebrik ediyor, hepinize hayırlı ramazanlar diliyorum. Sağlıkla, sıhhatle nice bayramlara ulaşmamızı temenni ediyorum. İslam dünyasında ve genel anlamda dünyada akan kanın da son bulması için bu mübarek gün ve geceler vesilesiyle dua ve niyazda bulunuyoruz. Sayın Bakanımıza bir kez daha ilimizi teşrifi, ilimizdeki hizmet ve yatırımlara göstermiş olduğu ilgi ve destekten dolayı şükranlarımı arz ediyorum.” dedi. 

Bakan Kurum: “Kocaeli’yi Dünyaya Rol Model Yapmak En Büyük Davamızdır”

Selamlama ile konuşmalarına başlayan Bakan Kurum: “Kıymetli Kardeşlerim, Bizim medeniyetimizde: ‘Ramazan sofrası, ahiret kardeşliğidir.’ Bu yüzden buradaki atmosfer kalbimize, gönlümüze, yüreğimize; huzur, mutluluk ve muhabbet veriyor.  Hep birlikte, Büyük ve Güçlü Türkiye davasına hizmet ediyoruz. Marmara’yı sadece bölgesinde değil dünyada üretim merkezi yapmak, Anadolu’yu her alanda bir numaraya taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Kocaeli’yi sanayide, ihracatta, üretimde, şehircilikte, ekonomide ve istihdamda dünyaya rol model haline getirmek bizim en büyük davamız. Bizi bir ve kardeş kılan Allah’a sonsuz şükürler ediyoruz. Bizleri; Mehmet Akif’in dediği gibi “Hakkı tutup kaldıranların” safına sokan Allah’a hamd ediyoruz.’

Kocaeli Lokomotiftir, Öncüdür, Rol Modeldir

Kocaeli Milli ekonomimizin en büyük gurur kaynağıdır diyen Sayın Bakan, Kocaeli’nin Türkiye ekonomisindeki önemine ilişkin açıklamalarda bulunarak şunları kaydetti: “Kocaeli, Türk sanayisinin yüz akıdır, onurudur, gururudur. Cumhurbaşkanımızın üretim, istihdam, ticaret ve ihracat vurgusuyla gösterdiği hedefte Kocaeli, lokomotiftir, öncüdür, rol modeldir. Bu anlamda Kocaeli’miz, Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme vizyonumuza; en güçlü katkıyı sağlayan şehirlerimizin başında gelmektedir. Kocaeli; organize sanayi bölgeleri, lojistik avantajları, serbest bölgeleri, Bilişim Vadisi, teknopark ve ar-ge merkezleriyle; cazibe merkezi olmaya ve gücümüze güç katmaya devam ediyor.” 

 


Yeşil Bir Kocaeli’ye Ulaşacağız

Sayın Kurum, Bakanlık olarak Kocaeli yatırımlarına ilişkin bilgiler verdi: “Bizler de böylesine güzide, böylesine kıymetli bir şehre, Kocaeli’mize hizmet etmekten büyük bir şeref duyuyoruz. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak; Kocaeli’mizde bir taraftan 150 bin sosyal konut projemiz kapsamında, dar gelirli Kocaelili kardeşlerimiz için yeni binlerce sosyal konut inşa ederken, diğer yandan şehrimizde yeşil alan miktarını büyük oranda artıracak 8 milyon metrekare büyüklüğe sahip toplam 14 millet bahçesi projemize devam ediyoruz.  Özellikle bugün hep birlikte ilk yıkımını gerçekleştirdiğimiz Cedit Mahallesi kentsel dönüşüm projemiz; Kocaeli tarihinin en önemli dönüşümlerinden biri oluyor. Diğer yandan Dilovası'ndaki sağlıksız bölgeleri etaplar halinde Tavşancıl'daki yeni rezerv alanımıza taşıyoruz. Yine Büyükşehir belediyemizle birlikte Çayırova'da, Darıca'da, Gebze'de, Körfez'de, Derince'de, İzmit'te ve Kartepe'de sizler için yeni rezerv konutlar inşa ediyoruz.  Kocaeli’mizde yıllardır süren mülkiyet problemlerini de çözüme kavuşturuyor, şehrimizde en büyük sorunlardan olan hava kirliliğini sonlandırmak için yürüttüğümüz çevre projelerimize ise süratle devam ediyoruz.  İnşallah tüm projelerimiz, yatırımlarımız tamamlandığında her alanda artık çok daha başka, çok daha güzel, çok daha yeşil bir Kocaeli’ye hep birlikte ulaşacağız.”

Millete Sevginin Ölçüsü, Yapılan Hizmetlerdir

Yatırımların önemine vurgu yapan Bakan Kurum: “Bir ülkeye, bir millete sevginin ölçüsü yapılan hizmetlerdir, yatırımlardır. Ülkesini en çok seven, işini en iyi yapandır. Gerçeğe dönüşmeyen fikirler nasıl kaybolup gitmeye mahkûmsa, esere dönüşmeyen sevgi de suya yazılan yazı gibidir, hiçbir anlam ifade etmez. Hani şair diyor ya: “Sevginin ölçüsü, ölçüsüz sevmektir.” İşte biz aziz milletimizi, sizleri gerçekten çok seviyoruz, ölçüsüz seviyoruz. Bu sevgimizi de birileri gibi sözde bırakmıyor; eserlerimizle, projelerimizle, yatırımlarımızla her zaman ortaya koyuyoruz.”

Hep Birlikte, Her İşimizde Muvaffak Olacağız

Bakan Kurum konuşmalarının devamında şunları kaydetti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; aziz milletimizi 2023 hedefleri, 2053 ve 2071 vizyonuyla buluşturmak için gece-gündüz demeden çalışıyoruz. Bizler birileri gibi; yıkmanın, engellemenin değil, eser siyaseti anlayışıyla ülkemize yeni eserler kazandırmanın gayreti içerisindeyiz.  Bu mücadelemize destek veren herkese gönlümüzün de Bakanlığımızın da kapıları her zaman sonuna kadar açıktır. Eskiler, “Baş başa vermeyince taş yerinden oynamaz.” derler. İnşallah bizler de Valimizle, milletvekillerimizle, Büyükşehir Belediye Başkanımızla, vatandaşlarımızla hep birlikte baş başa verecek, birlik içinde yoğrulacak, her işimizde muvaffak olacağız. 

Gerek Kocaeli’de gerek gerek diğer 80 ilimizde; bu başarıları sürdürebilmek için Cumhur İttifakı olarak bir ve beraber hareket etmeye devam edeceğiz.  Çünkü Cumhur İttifakı gözünü istikbale dikmiş, hedefine milletin refahını yerleştirmiş, gücünü milletten alan bir millet cephesidir. Temelinde adanmışlık olan bu birliktelik, Türkiye’yi 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine taşıyacaktır. Bunun için önümüzde iki kritik süreç vardır. 2023 ve 2024 seçimleri.  Ben inanıyorum ki “Birlikte rahmet vardır.” hadisinin müjdesine kavuşacak ve Cumhur İttifakı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızı rekor bir oyla yeniden Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Ve büyük Kocaeli yürüyüşüne, güçlü Türkiye yürüyüşüne; ülkemizi dünyada aktör, bölgesinde süper güç yapma mücadelemize kararlıkla, azimle, aşkla devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken, misafirperverliğiniz için, aynı sofrayı paylaştığımız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Rabbim bizi Ramazan’a ulaştırdığı gibi Ramazan Bayramı’na da ulaştırsın, yolumuzu, bahtımızı açık eylesin. Hepinizi bir kez daha sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.” dedi. 

İftar programı konuşmaların bitiminin ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Murat Kurum, Vali Seddar Yavuz ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın günün anısına fotoğraf çektirmeleriyle sona erdi.