Dünya Çölyak haftası nedeniyle Amasya’da glütensiz ürünler imal eden bir pastane Çölyak hastalarına farkındalık oluşturmak adına bir etkinlik düzenledi. Düzenlenen etkinliğe katılan ve yıllardır hastalıkla mücadele eden vatandaşların sorunlarını dinleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, kendilerine her ay glütensiz gıda tüketimi noktasında destek olacağını belirtti.
‘HER KONUDA YANLARINDAYIZ’
Sosyal belediyecilik anlayışının bir gereği olarak Amasya’da ilk defa çölyak hastalarına destek verdiklerini belirten Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı açıklamasında şunları kaydetti;
“Şehrimizde Çölyak konusunu maalesef bilenimiz yok. Türkiye geneli ve şehrimizde de buna hazırlanmış plan ve proje bulunmuyor. İnşallah biz bunu Amasya’dan başlatmayı düşünüyoruz. İhtiyaçları konusunda tüketecekleri ürünleri nerelerden temin edebilirler noktasında çalışma yapacağız. Ciddi bir konu, Amasya’mızda 180 civarında bu hastalıkla mücadele eden kardeşlerimiz var. İşin en önemli kısmı da tükettikleri gıda ürünleri yüksek maliyette. Bu ürünlerin her noktada imalatının olmadığı görülüyor. Önce bunun tedbirinin alınması gerekiyor. Biz arkadaşlarımızın Çölyaklılar gününü canı gönülden kutluyoruz. Biz belediye olarak bu hemşehrilerimize hangi imkânları sağlamamız gerekiyorsa, o imkanların tarafımızdan sağlanacağını buradan ifade etmek istiyorum. Ben tekrardan bu hastalıkla mücadele eden herkesin Çölyaklılar Günü’nü tebrik ediyor, her konuda yanlarında olduğumuzu bir kez daha buradan belirtmek istiyorum” dedi.
‘ONLAR DOYDUĞUNDA BENDE DOYMUŞ OLUYORUM’
Amasya’da 7 yıldır glütensiz ürünler imal ettiğini söyleyen pastane sahibi Ayla Yıldız ise, “Amasya’da ve çevre illerdeki ihtiyacı olan bütün çölyaklılarımıza elimizden geldiği kadar ulaşmaya çalışıyoruz. Etkinlikte bulunan İlhan abim hastalığından dolayı 30 yıldır pasta tüketimi yapamıyordu. Bizimle birlikte pasta yemeye başladı. Çok mutlu oluyorum. Onlar doyduğunda bende doymuş oluyorum. Bütün hastalarımıza elimden geldiği kadar imal ettiğim ürünlerimi maliyetini vermeye çalışıyorum. Bu etkinliğimize katılarak destek veren Sn. Belediye Başkanımız Mehmet Sarı beye de tüm çölyaklılar adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘BÜTÜN ÇÖLYAKLILAR ADINA KENDİSİNE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM’
45 yıldır Çölyak hastalığı ile mücadele eden İlhan İnce ise; “Bizler glütensiz ürünleri bulmakta çok zorluk çekiyoruz. Ayla hanımın 7 yıldır imalatını yaptığı ürünler ile bir nebze ihtiyaçlarımızı karşılamaya başladık. Onun dışında da bu ürünleri sağlayan başka bir işletme şuan için bulunmuyor. Bu arada Belediye Başkanımızda bu günümüzde bizleri yalnız bırakmadı. Kendisine teşekkür ediyorum. Bugüne kadar diğer belediye başkanlarımızdan bir destek göremedik. Ama Mehmet Başkanımız sağolsun bizlere artık her ay glütensiz ürünleri tüketebilmemiz için gıda desteğinde bulunacak. Bütün çölyaklılar adına kendisine çok teşekkür ediyorum.”

Konuşmanın ardından çölyak hastaları için hazırlanan glütensiz pasta kesilerek, etkinliğe katılanlara ikram edildi.