İZMİR (İGFA) - Türkiye’de gözlenen 494 kuş türünden 208’inin görüldüğü İzmir'in Aliağa Kuş Cenneti, Aliağa Belediyesi tarafından yayına dönüştürüldü. Aliağa Kent Kitaplığının 17. Kitabı olarak kitaplıklardaki yerini almaya hazırlanan 221 sayfalık eserin dağıtımı ‘Oku, Okut’ kampanyası kapsamında 3 Ocak 2022 Pazartesi günü başlıyor.

Aliağa'da bulunan Aliağa Kuş Cenneti’nin doğal yaşamı ve kuş zenginliğini gözler önüne seren esere sahip olmak isteyen kitap ve doğa tutkunları, eseri Aliağa Belediyesi Merkez Hizmet Binası zemin katında faaliyet gösteren Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden ücretsiz olarak temin edebilir.

Uzman Biyolog Nigar Albay Mutlu danışmanlığında, Kuş Gözlemcisi ve Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Berat Akkaş tarafından hazırlanan ve Aliağa Kent Kitaplığının 17. Kitabı olarak yayınlanan çalışma sanayinin yoğun olarak bulunduğu bir bölgedeki yaban ve doğal hayatın zenginliğini de ortaya koyuyor. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın Çevre koruma, Doğa ve kültürel miras koruma vizyonu çerçevesinde gerçekleştirilen “Aliağa Kuş Cenneti ve Güzelhisar Deltası” adlı kitap ile sanayi yoğunluklu bir kentte yaban hayatının korunması, çocukların ve gençlerin doğa farkındalığına yönlendirilmesi ve doğal zenginliklerin korunması hedefleniyor.

Aliağa’da tarihi bir tuzla olan Aliağa Kuş Cenneti’nde yılın farklı dönemlerinde gözlemlenen 140 kuş türü ve 68 rastlantısal tür olmak üzere toplam 208 kuş türü kuş cenneti ve Güzelhisar deltası’nın doğal zenginliğini ortaya koyuyor.

Aliağa’nın doğal zenginliği olan Kuş Cennetini tüm yönleriyle anlatan kitabın dağıtımı başlaması sonrasında eser ilçedeki öğrencilere Aliağa Belediyesi tarafından ulaştırılacak. Eserin tüm dijital versiyonlarına da 3 Ocak 2022 tarihinden itibaren https://www.aliaga.bel.tr/aliaga-kent-kitapligi adresinden ulaşılabilecek.