Volkan KARABAĞ

Merkeze bağlı Halefoğlu köyünde Selma- Oktay Altun çiftinin 5 çocuğundan 3'üncüsü olan Tarık, 1 Mayıs günü sabah saatlerinde kuzenleri ile birlikte hayvan otlatmak için yaylaya gitti. Öğleden sonra köye dönmek için yola çıkan Tarık'tan haber alamayan yakınları, saat 17.00 sıralarında durumu jandarmaya bildirdi. Tarık'ı bulmak için çalışma başlatan AFAD, JAK, UMKE, 112 ve jandarma ekipleri, araziler ile çevre köyler Yalınkaya, Derecik, Subatan ve Hacıveli’de ev ve eklentilerinde arama yaptı. Camilerden de anonslar yapılarak köylüler bilgilendirildi. Arama çalışmalarına yöre halkı da destek verdi.

TARIK'TAN SEVİNDİREN HABER GELDİ

Ekiplerin arama çalışmaları sürerken bugün saat 12.00 sıralarında Tarık'tan sevindiren haber geldi. Merkeze bağlı Yalçınkaya köyünün yaylasında amcası Taner Altun, kaya dibinde uyuyan çocuğu fark etti. Cep telefonuyla yetkililere bilgi verildi. Jandarmayla birlikte yaylaya giden aile, büyük sevinç yaşadı.

Sağlık ekibi tarafından ilk müdahalesi yapılan, genel sağlık durumunun iyi olduğu belirtilen Tarık Altun, Harakani Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

YAKINLARI ŞEKER DAĞITTI

Tarık Altun'un bulunma haberini alan yakınları çifte bayramı yaşadıklarını, Ramazan Bayramının kendileri için şimdi başladığını ifade ederek, arama-kurtarma ekiplerine katılan personele şeker ikram etti. 

AFAD İl Müdürü Oktay Ayğan ise arama çalışmalarının 1 Mayıs'tan itibaren hem karadan hem havadan hem de göllerde devam ettiğini ancak Tarık'ın bir kayanın dibinde bulunduğunu, genel sağlık durumunun iyi olduğunu ancak kontrol amaçlı hastaneye kaldırığını söyledi.

ÇOCUĞUMU GÖRÜNCE DÜNYALAR BENİM OLDU

Kaybolan oğlunun bulunmasına çok sevindiğini söyleyen baba Oktay Altun, “Çocuğumu aramada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Allah kimseye evlat acısı vermesin, herkes elinden geleni yaptı, çocuğumu bulmak için seferber oldu. çocuğumu görürken ben çok sevindim, dünyalar benim oldu" dedi.

Çobanların gönderdiği fotoğraflardan yeğeni Tarık Altun'u teşhis eden amca Taner Altun, olay yerine gittiğinde büyük sevinç yaşadığını söyledi. Yeğeninin bir kayanın dibinde olduğunu anlatan Taner Altun, "Yanımda su götürmüştüm o suyla ağzını burnunu yıkadım. Yeğenimin herhangi bir yerinde yara veya çizik yok. Çocuk sağ salimdir. Susuz kaldığı için konuşamıyordu, dudakları kurumuştu" diye konuştu.
 

 

Kaynak: Kayıp Tarık, 67 saat sonra uyurken bulundu