Türk Metal Sendikası ile işveren sendikası MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Türkiye genelinde 130 bin işçiyi ilgilendiren, Kocaeli’de de Ford Otosan’da çalışan binlerce işçinin merakla beklediği görüşmelerde büyük bir kriz yaşanmıştı.

YÜZDE 12'LİK ZAM TEKLİFİ
Hatırlanacağı üzere asgari ücrete yüzde 40 zam geldiği bir ortamda MESS tarafından 130 bin metal işçisine yüzde 12’lik komik bir zam teklifi yapılmıştı. Türk Metal Sendikasının yaklaşık yüzde 30 zam istediği görüşmelerde gelen yüzde 12’lik teklifin ardında Türk Metal masadan kalkmıştı.

TÜRK METAL KABUL ETMEDİ
MESS’in zam teklifinin ardından Türk Metal yeniden masadan kalktı. Bugün ise Türk Metal ile MESS arasında yeni bir görüşme daha yapıldı. MESS tarafı yüzde 12’lik zam teklifini yüzde 17 olarak revize etti. Ancak Türk Metal bu teklifi de kabul etmedi.

KOCAELİ’DE 11 TOPLAM 13 FABRİKA
Bugün ise Türk Metal Sendikası harekete geçti. Türk Metal Kocaeli Şubesine bağlı, 11’i Kocaeli’de biri İstanbul’da biri de Sakarya’da 13 fabrikada grev kararı alındı. Karar fabrikalardaki panolara asıldı. Grev kararı alındığını duyuran isim ise Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yıldız oldu. Bugün Başkan Yıldız, sendika yöneticileri ve temsilciler, alınan grev kararını fabrikalarda astı.

GREV KARARI ALINAN FABRİKALAR ŞU ŞEKİLDE
Ark Press,
Çelik Halat,
Federal Mogul Arslanbey Fabrikası,
Federal Mogul İzmit Fabrikası,
Kalibre Boru,
Magna Gölcük Fabrikası,
Magna Jis Tesisleri,
Magna Suadiye,
Meiser Izgara,
Snop Metal,
Scattolini Otomotiv,
Federal Mogul Sapanca Fabrikası (Sakarya)
Federal Tp Liner Tuzla Fabrikası (İstanbul)