Uğur Mumcu Ve Gaffar Okkan’ın Ölüm Yıldönümü Mesajları

TBMM Başkanvekili Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Şehit edilişlerinin yıldönümünde, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ve Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ın Ölüm Yıldönümü Mesajı yayınladı.

Akar'ın mesajı şöyle:

 Cumhuriyetin, demokrasinin ve laikliğin yılmaz temsilcisi usta gazeteci Uğur Mumcu'yu bir kez daha özlem ve rahmetle anıyorum. Somut belgelere dayalı çalışmaları ve yayınladığı eserleriyle önder bir gazeteci olan, Türkiye üzerinde oynanan oyunları kalemiyle açığa çıkarmaktan çekinmeyen, ülkemizin nereye doğru sürüklenmekte olduğuna yönelik tespitlerinin doğruluğu, günümüzde daha iyi görülmekte ve anlaşılmaktadır.

 Uğur Mumcu, büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı aydınlanma devriminin yılmaz savunucusu, Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı cesur bir gazeteciydi. O, gerçekleri mertçe, korkusuzca, canı pahasına kaleme aldı. Her zaman Cumhuriyeti, bağımsızlığı, özgürlüğü ve hukukun üstünlüğünü savundu. 24 Ocak 1993 tarihinde alçakça bir suikast sonucu kaybettiğimiz Cumhuriyet tarihinin en dürüst, en yürekli ve en devrimci gazetecilerinden Uğur Mumcu'yu saygıyla anıyorum.

Yine vatan ve millet aşkıyla yürüttüğü mesleğinde pek çok başarıya imza atan Gaffar Okkan, görev yaptığı her yerde halkın gönlünde taht kurmuştu. Ülkemizin güvenliğini tehdit eden terör örgütlerine karşı başarılı operasyonlar yürüten Gaffar Okkan, birlik ve beraberliğimizi hedef alan hainler tarafından şehit edildi. Onlar, daima halkımızın kalbinde yaşayacak ve yeni yetişen meslektaşlarına örnek olacaklardır.

Şehit edilişlerinin yıldönümünde, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu ve Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan’ı bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyorum.

 

                                                                                                          Haydar AKAR

  TBMM Başkanvekili

   Kocaeli Milletvekili