Türk mühendislerinin ürünü, yerli ve milli imkanlarlaüretilen, başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet güçleri olmak üzere 23ülkenin kolluk kuvvetleri tarafından kullanılan Sarsılmaz silahları, devletonaylı ilk ve tek Ar-Ge merkezine sahip olan Düzce’deki 100 bin metrekarelikfabrikada tasarlanıp geliştiriliyor. 80’den fazla ülkeye ihracat yapan, 350’denfazla ürünü yerli ve milli olanaklarla üreten Sarsılmaz, 27-29 Nisan tarihleriarasında Filipinler'in başkenti Manila'da düzenlenen ADAS 2022'de, askeri silahgrubundaki tüm silahları ile yeni geliştirdiği tabanca modelleri ile görücüyeçıktı.

Filipinler’inbaşkenti Manila’da 4. kez düzenlenen ve Filipinler Cumhurbaşkanlığı, SavunmaBakanlığı ile Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından da desteklenen ADAS’a kara,hava ve deniz savunma sistemlerinden silah sistemlerine, ağır ve hafifekipmanlardan elektronik harp sistemlerine kadar savunma sanayinin tümalanlarında faaliyet gösteren dünyanın en önemli firmaları katılıyor.

 

TürkiyeCumhuriyeti Manila Büyükelçisi Artemiz Sümer ile birlikte Sarsılmaz standınıziyaret eden Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzanacyetkililerden bilgi aldı. Sarsılmaz’ın yerli ve milli imkanlarla ürettiğiaskeri silahları tek tek inceleyen bakan Lorenzanac, yeni geliştirelentabancalara da büyük ilgi gösterdi.

 

En yeni SAR 9modelleri fuarda

Fuarda tüm askerisilahlarının yanı sıra yeni geliştirdiği tabanca modellerini de sergileyenSARSILMAZ SİLAH SANAYİ A.Ş.’nin standı, fuarda ilgi odağı oldu. Ziyaretçiler,fuarda, Sarsılmaz’ın SAR 9 tabanca ailesine ait SAR 9 METE, SAR 9 SC, SAR 9C,SAR 9 SP, SAR 9 Gen2 ve serinin küçük boyutlarıyla fark yaratan yeni üyeleriSAR 9 SC ile SAR 9 CX modellerini inceleme fırsatı buldu.

 

15 mermikapasiteli şarjör, ekstra bir sisteme gerek duyulmaksızın monte edilebilirrefleks nişangah ve fenerle hem profesyonel hem de kişisel kullanıma uygun birtasarıma sahip olan SAR 9 CX, en çok ilgi gören modellerin başında geldi.gelirken taşımaya uygun tasarımıyla dikkat çeken SAR 9 SC ve yakın muharebeortamlarının taktik ihtiyaçlarını karşılayan SAR 9 SP’ye ise ilgi yoğundu.

 

Askeri silahlardada SARSILMAZ farkı

Bir askeribirliğin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek ürün yelpazesine sahip olanSARSILMAZ SİLAH SANAYİ A.Ş; makineli tabanca, piyade tüfeği, makineli ve ağırmakineli tüfek modellerini de ADAS'ta sergiliyor.

 

Meskûn mahalkullanımı için özgün olarak tasarlanan SAR 109 serisinin C ve T modelleri hafifbir yapıyla kolay kullanım özellikleri taşırken, yüksek hızda çalışmakapasitesi sayesinde son derece etkili bir kullanım olanağı sunuyor. NATOstandartlarına göre tasarlanan SAR 109 ayrıca modüler gövde yapılarıylamuharebe alanında ihtiyaç duyulabilecek her türlü aksesuar kullanımını damümkün kılıyor.

 

Deneyim veteknoloji ürünü piyade tüfekleri

SARSILMAZ SİLAHSANAYİ A.Ş’nin uzun yıllara dayanan deneyimiyle ürettiği piyade tüfekleri deADAS'ta sergilenen ürünler arasında. Türk mühendislerince özgün olarakgeliştirilen SAR 223 ve SAR 56 piyade tüfeği modellerinin yanı sıra Sarsılmaz’ınseri üretimini üstlendiği MPT-76'lar da ADAS'ta görücüye çıktı.

 

Yüksek isabet yüzdelihafif ve etkili piyade tüfeği SAR 223, Türkiye’nin önde gelen üniversiteleri veTÜBİTAK TEYDEP işbirliğiyle projelenen ilk piyade tüfeği olma özelliğinitaşıyor. Her türlü muharebede tüm askeri ihtiyaçları karşılayacak tasarımasahip olan SAR 223'ler, en zor arazi ve iklim koşullarına mükemmel uyumsağlıyor. Direkt gaz etkili geciktirilmiş ani geri tepme sistemiyle çalışan SAR223, dakikada yaklaşık 900 mermi atım kapasitesine sahip.

 

Piyade tüfeğindekalitenin zirvesi: SAR 56:

SARSILMAZ SİLAHSANAYİ A.Ş’nin piyade tüfekleri alanında elde ettiği birikimi sahadaki uzmanpersonelden aldığı geri bildirimle harmanlayarak geliştirdiği SAR 56 piyadetüfeği, ADAS'ta en çok ilgi gören modellerden. Kullanıcı dostu bir tasarımasahip olan 5,56x45 mm çapındaki SAR 56, beş konumlu ve yanak destekli dipçiğive sökülebilir el kundağının yanı sıra açılı el tutamağıyla da her türlü sahakoşuluna adapte olabiliyor. Kısa vuruşlu gaz piston tahrik sistemi sayesindeyüksek performans sağlayan SAR 56; 7,5, 11 ve 14,5 inç olmak üzere üç farklınamlu boyu seçeneği sunuyor. SAR 56, bu özelliğiyle yakın mesafeden uzakmenzile kadar farklı koşullarda gerçekleşebilecek tüm görevlere uyumsağlayabiliyor.

 

SAR 762 MT ile SAR127 MT de fuarda

Sarsılmaz,makineli tüfek segmentindeki SAR 762 MT ve ağır makineli tüfek SAR 127 MTmodelini de fuarda profesyonellerin beğenisine sundu. 7,62x51 mm çapındaki SAR762 MT’nin A, B, C ve D olmak üzere dört farklı sürümü mevcut. SAR 762 MT-A,uzaktan komutalı silah sistemlerinde (UKSS) kullanılabiliyor. Piyadeninkullanımı için geliştirilen SAR 762 MT-B modeli ise hem çatal ayak ile hem deüç ayaklı sehpa üzerinden ateşlenebiliyor. SAR 762 MT-C’nin Altay ana muharebetankında eş eksenli (co-axial) makineli tüfek olarak kullanılması hedefleniyor.SAR 762 MT-B ile benzer özelliklere sahip olan SAR 762 MT-D’nin dakikadaki atımhızı 3 konumlu gaz valfi sayesinde değiştirilebiliyor.