Zerzevan Kalesi’ndeki kazılardan çıkarılan eserler ziyarete açıldı

Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde bulunan ünlü Zerzevan Kalesi’nde arkeolojik kazılar ile ortaya çıkarılan 110 adet eser ilk defa Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nde, Tematik Bina’daki 3 salonda sergilendi.

Sur ilçesi İçkale Müze Kompleksinde açılışı yapılan sergiye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Münir Karaloğlu, Sur ilçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçive kent protokulu katılımıyla sergilen eserler ilgiyle izlendi.

Sergilenen eserler, ağırlıklı olarak kalenin en detaylı iskan edildiği Roma Dönemi’ne aittir. Tematik tasarlanmış sergide Zerzevan Kalesi ziyaretçilere eserler üzerinden detaylı olarak anlatılmaktadır. Askeri yerleşimdeki günlük yaşama dair bilgiler çizimler ile desteklenerek tanıtım panolarında verilmektedir. 1 salonda ayrıca Zerzevan Kalesi ile ilgili tanıtım filmleri gösterilmekte, 1 salonda ise 3D Zerzevan Kalesi sanal gezi ve resim sergisi yer almakta.
Yoğun ziyaret edilen, önemli bir destinasyon olan Zerzevan Kalesi’ne ait eserlerin oluşturduğu serginin,  Diyarbakır ve bölge turizmine önemli katkılar sağlaması bekleniyor.