Advert
DÜNYADA TEK ÇOCUK BAYRAMI
Yalçın AKBULUT

DÜNYADA TEK ÇOCUK BAYRAMI

Bu içerik 533 kez okundu.

Mutasyona uğrayan corona virüs nihayet yaşlı genç demeden can almaya devam ediyor.Böyle bir illetle karşı karşıya kaldığımız bu günde elbetteki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramımızı kutlamasını yapmayacağız,zaten okullarımızda açık değil ama bizler ebeveynler olarak 23 Nisanı evlerimizde çocuklarımızla kutlayarak bu bayramın çocuklara verildiğini ve ulu önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ü çocuklarımıza hatırlatarak yetişecek nesile geçmişimizi unutmamaya çalışmalıyız

 Bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ne yazıkki kutlanamayacak ,milletimiz o bayramı yinede bayraklar asarak İstiklal marşımızı söyleyerek Atasını anarak kutlayacaktır.
Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK o çok sevdiği çocuklarına öyle bir armağan bıraktıki dünyada ne eşi var ne de bayram yapan bir ülke,o, Ey Türk Gençliği birinci vazifen Türk İstiklalini ve Cumhuriyetini koruyup ve kollamak birinci vazifendir, sözünü unutmamak gerektiğini hatırlamak gerekir. Sevr ve Mondros'la istedikleri yapamayan Avrupa'lı adate ülkemizde toprak paylaşmak için parayla toprak alarak kendi bayraklarını dikmeye çalıştıkları bir gerçekle karşı karşıyayız. yüzyıl önce bu Cumhuriyeti bu ülkenin çocuklarına emanet eden ATATÜRK'ÜN çocukları onun ilke ve inkılaplarından ayrılmadan Cumhuriyeti koruyup ve kollamada adete yarıştıklarını görmekte ve onlarla gurur duymaktayız
Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır" öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara'da, Anadolu'nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti. Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, ulusal egemenlikti, demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye'mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir. Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, bilime, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak Mustafa Kemal'in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir. Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz.
Öğretmenlik yaptığım yıllarda Kars Alpaslan lisesinde öğrencilerle sohbet ederken   bugün neden bu kadar sevinçlisiniz demiştim daha genç bir öğretmendim o koca Cumhuriyetin  koca delikanlısı  biz bu ülkenin geleceğine imza atacak yeni nesiliz bu ülke emin ellerde ATATÜRK'ün kurduğu cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır demişti.
O zaman gözlerin nemlenmiş demiştim ki bana İlkokulda bu ışığı veren Cumhuriyetin öğretmeni Babam Müslim Akbulut,Merkez Ortaokuldaki öğretmenim Şinası Selçuk,Hamit Karakoç gibi değerler ile Alpaslan lisesinde ki öğretmenlerimiz Şükran Kaya Turan Kılıç,gibi değerlerden almıştık Atatürk sevgisiyle vatan sevgisini sonrada bizler öğrencilerimize vermeye çalıştık çalıştığımız okullarda inanıyorum ki bu çocuklar ne olursa olsun Cumhuriyete sahip çıkacaktır.

Ne mUtlu Türküm Diyene

 

DİĞER YAZILAR
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Şayir’den sağlıkçılara bayram ziyareti
Başkan Şayir’den sağlıkçılara bayram ziyareti
Kocaeli'de 19 Mayıs bisiklet turu düzenlenecek
Kocaeli'de 19 Mayıs bisiklet turu düzenlenecek