Siyaset ne değildir
ŞAHİN AĞÇAY

Siyaset ne değildir

Bu içerik 394 kez okundu.

İnsanoğlu varoluşundan beri türlü şekillerde siyasetin ya içinde olmuştur ya da siyasete malzeme olmuştur. Günümüze gelinene kadar siyaseti kullanan insanlar her ne hikmetse güçlü olmuşlar. Kişiler ve toplumlar güçlü insanların ürettikleri kendi düşünce ve ideolojisindeki politikalara boyun eğerek hayatlarını idame etmişler. Bu nedenle politikalarını üreten siyasiler kendilerine inanan saf temiz ahlaklı erdemli insanları etkileyerek kendi yanlarına çekip saf oluşturmuşlar. Geçmişten günümüze kadar gelen mezhepler, tahrikatlar, cemaatler ideolojisini din esasından aldığını halka empoze ederek iktidarı olmaya çalışmışlardır. Diğer yanda ithal ideolojinin ülkemize uygun olacağını empoze eden başka bir politika üreten siyasetçiler de var. Hatta ülkemizi bölerek bölgelere ayırmak isteyen terör örgütleriyle iş birliği yapan politikacılarda olduğun hepimiz biliyoruz. İşte böyle karmaşık bir dünya düzeninde siyaset ne değildir sorusunu değerlendirelim.

  1.  Siyaset insanların dini ve inanç duygularının kullanmamalı.

  2.  Siyasi irade toplumları ayrıştırma yapmadan bölücülük ve bölgecilik yapmadan      yaşamlarını sürdürebilmeleri için yaşadıkları alanları yaşanabilir hale getirmeli.

  3.  Siyasiler politikalarında ekonomik olarak gelir dağılımda adalet ve eşitlik sağlamalı.

  4.  Siyaset kamu kurum ve kuruluşta liyakat esaslarına göre çalışmalı.

  5.  Siyasetçiler katma bütçenin doğru kaynaklarda kullanılmasına önem vermeli.

  6.  Siyaset yaparak gücü elinde tutanlar harcama giderlerini asgariye indirilmeli.

  7.  Siyasetin Kamu üzerindeki tasarrufu azaltılarak kamuda eşit işe eşit ücret politikası uygulanmalı.

  8.  Siyaset yapanların günü kurtaracak politikalar yapmamalı uzun vadeli politikalar yapmalı.

  9.  Siyasetçiler ülkemizdeki bölgenin coğrafi ve fiziki yapısını inceleyerek ona göre tarımsal ve hayvansal üretime önem vermesini, yatırımların doğru kullanımı izlenilmesi ve devam ettirilmesini sağlamalıdır.

  10. Genel siyasi irade yerel siyasi irade ile iş birliği içinde çalışmalı, partizan kavgalar yapılmamalı.

 

İşte yukarıda kısa bir bölümünü yazdığım maddeler SİYASET değildir. Bunlar siyasetçinin yapacakları görevlerdir. Ama ne yazık ki ülkemizde bu maddelerden prim kazanılarak siyaset yapılıyor. Buda toplum siyasetini kirletiyor ve İnsanlarımız bundan dolayı siyasi üretim yapmıyorlar sadece fikir ve zikirlerine göre oy kullanıyorlar. Görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

  Şahin AĞÇAY

Siyaset Bilimci ve Güvenlik Uzmanı

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Murat Antapa     2021-09-03 Yolun açık olsun başkanım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Koronada son durum
Koronada son durum