Kars'ı tanımadan film çekilmez
Yalçın AKBULUT

Kars'ı tanımadan film çekilmez

Bu içerik 258 kez okundu.

Kars tarihte çok millete ev sahipliği yapmış en sonundada  Kars Cumhuriyeti olarak devlet olduğunu ilan etmiş bir şehirdir.O şehir ki içinde yaşayanlar Kafkaslardan göç ederek o güzel şehire gelip yerleşmiş Cumhuriyete sahip çıkmış bir şehirdir.Gücün, kudretin, bahtın, bolluğun, bereketin sembolü olmuş içerisinde yaşayanlar Azeri Türkleri,Terekemeler,malakanlar,Almanlar,kürtler,yerliler diye adlandırılan bir mozaik şehridir.

Kars'ta ağalık düzeni kesin olarak yoktur.Kiziroğlu Mustafa bey,Aslan bey,Sırrı bey,Turgut bey,Veyis bey gibi beyler vardır onlarda köylerinde yaşayanları ezen değil onlara yardım eden Kars'ın ileri gelen insanları olarak yaşamışlardır.

Kars Mustafa Kemal Atatürk'ü hoş gelişler ola Mustafa Kemal paşa diyerek tren istasyonunda karşılayıp misafir eden bir şehirdir.Kars'ta kadına şiddet yoktur,Ermenistan'la sınır olsa dahi orayla hiçbir kaçakcılık yapabilme şansı tanınmamış sınır  güvenleri çok iyi sağlanmıştır.

Kars'ı konu alan Fox Tv deki dizide 1915-1920 li yıllarda yurtlarını terkederek Anadolu içlerine kadar uzanan göç hikayelerini anlatan bir dizi olabilirdi.O zaman o dönemde zulüm çeken Kars halkı belki kendisinden bir şeyler görebilirdi.Çok zengin bir müziğe sahip halkın kendi türkülerini dinleme zevkine nail olurlardı.

Kars'ta çok eşlilik yoktur,kız çocukları kesin okutulur ve okuma yazma oranı çok yüksek olan bu şehrimiz devlet kadrolarında en üst mevkilere kadar insan yetiştirme şansına sahip olmuşlardır. Kars’ta çok eşlilik yoktur.Kars’lılar Kız çocuğunu okutur.Çocuk yaşta evlendirmez.

. Ani kenti, binlerce yıl krallara, imparatorlara, fakire ve zengine, yaşlıya ve gence yuva olmuştur... Surlarının içinde ne hayatlar doğmuş ne ömürler son bulmuştur Şu anda da Kars'a gelen insanların turizm diye uğradığı bir şehir kalıntılarından ibaret bir yer olarak kalmıştır....

Fox TV nin yayınladığı bu dizinin Kars'ı anlatmadığı için Kars'lıların bu diziye ilgi göstereceğini zannetmiyorum.

DİĞER YAZILAR
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Atık ilaç toplama projesine ilgi büyük
Koronada son durum
Koronada son durum