x_akbulut @ hotmail.com

Dünyamızın her dakika kirletilerek yok edilmeğe gittiğini söylemesek olmaz diye düşünenlerdenim.

İnsan olarak yarattığımız  kirliliği  denizlerimize, ovalarımıza, şehirlerde ki  kaldırım taşlarına kadar taşıdık. Bu kadar sorumsuzluk karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum. Gördük ve yaşadık pandemi döneminde adam gözümüzün önünde yüzünde ki maskesini çıkarıp sokak ortasına atıyor, kardeşim ne yapıyorsun insan sağlığı ile oynadığın gibi birde çevreyi kirletiyorsun dedik mi nerede ise sopa yemediğimiz kalmadı mı?


Havalar ısındı artık içeride kaldığımız günler bizleri bunalttığı için kendimizi doğanın koynuna atmaya başladık. Mangal dönemi başladı, pikniği poşetlerle dolu dolu gidiyoruz maşallah piknikte her şeyi yediğimiz için geriye elimizi kolumuzu sallayarak geliyoruz, bu kadar vurdum duymazlık olmaz inanın piknik yapacak temiz yer bulmak artık yok denecek kadar az ne oldu bu topluma neden kendi kendimizi yakıyoruz.
Kıtaların artık bir çöp dağına dönüştüğü kesin denizlerde artık balıklarda meydana gelen ölümlerin büyük çoğunluğu kirlilik değil mi? O güzelim Marmara denizini bitirmedik mi? Müsilaj var diye şimdi de balık tüketmiyoruz neden deniz kıyısında otururken yediğimiz artıkları denize atmasaydık yatta kotrada pislikleri denize akıtmasaydık, inanın bugün denizlerimiz pırıl pırıl olacaktı.

Deniz suyu ölçümleri alınarak nerede denize girebiliriz raporları yayınlanmaya başladı koskoca İstanbul'da mavi bayrak alan plaj sadece şile'de iki tane  başka yok.Utandık mı yok yinede yapmaya devam ediyoruz.
Bakın Norveç'te karaya vuran bir balinanın midesinde 30 torba plastik atıkları çıkarmışlar acaba bu balina karaya niye vurdu belli olmuyor mu?
Bilim insanları bu dünyayı o kadar kirlettik ki bir bu kadar daha yaşasak temizlenmesi zor olduğunu her panelde açıklıyorlar ama maalesef o açıklamalar  Tv lerde hiç kimsenin umurunda olamadan gelip geçiyor.
Ama halkımız hala sabahları yemek tarifleri, öğleden sonraları da kocasından başka insanlara kaçan programlardan başka şeye ilgi duymuyor.
O zaman demek ki eğitimde bir aksaklık var bizler çocuklarımızı iyi eğitmiyoruz, okullardaki ders konuları değiştirmek lazım gelmiyor mu?
Denizlerimize o kadar atık attık ki yaşadığımız şehirlerin lağımlarını kattık ki şimdi nerede yüzeceğiz diye kıvranmaya başladık. O zaman bari bugünü milat kabul edelim gelin çevremizi temiz tutalım sokakta giderken yerlere tükürmeden elimizdeki çöpleri yere atmadan sağlıklı bir toplum yaratmak o kadar zor değil.