x_akbulut @ hotmail.com

Yeni gençlikte bir vurdumduymazlık var nedense gençliğin verdiği harlı ateş ne yazık ki onların ayaklarını yerden kesmiş durum da, fakat yaşam o kadar kısa süre de değişebiliyor ki bir anda hastalanıp,bir anda ölü vermek hiçte zor değil.

Nasıl mı o yaşlı dediğiniz ana ve babaların sizleri uyutmak için söyledikleri bir varmış bir yokmuş gibi, yaşlanmak o kadar kolay ki bakın nasıl geçtiğini anlamayacak kadar zamanın kısa olduğu daha dün gibi sokak araların da top oynayan gençlerimizin bir anda 65 yaşına geldiğini anlamadığı gibi.

Unutmayın ki bugün 65 yaş dediğimiz gurup bu ülkenin 68 kuşağıdır.Çok zor şartlarda okudular ihtilaller gördüler ama okudular ülkelerinin beyinleri oldular.Şimdiki gençlik aklınızı başınıza toplayın sizlerinde anne ve babaları 65 yaşındalar onlara bir kişi hakaret etse siz ne düşünürsünüz.
Anne baba ve büyüklerimiz bizim varlığımızın sebebidir. Onlar bizim en kıymetli varlıklarımızdır. Bizi dünyaya getiren, besleyip büyüten anne ve babamızdır. Anne ve babamızın, üzerimizde sayılamayacak kadar çok hakları vardır.

Anne ve babaya saygı konusunda neler yapmalıyız?
Anne babamıza daima iyi davranmalıyız. Onları incitecek, üzecek söz ve
davranışlardan kaçınmalıyız. Onlara karşı tatlı dilli ve güler yüzlü olmalıyız.
Onların deneyimlerinden yararlanmalı, onlara her konuda danışmalıyız.
Çocuklarına helâl rızık yedirmek için gece gündüz çalışan anne ve babamıza karşısaygısızlıkta bulunmamalıyız. Her anne ve baba, çocuklarının iyi ahlaklı, saygılı vebaşarılı olmalarını ister. Bu yüzden onlara karşı saygıda kusur etmemeliyiz.
Büyüklere SaygıAile büyüklerimize karşı gösterdiğimiz sevgi ve saygıyı diğer büyüklerimize degöstermeliyiz. Büyüklerimiz, yılların birikimi ile birçok bilgi ve tecrübeye sahiptirler.
Onların öğütlerine önem verip, bilgilerine saygı göstermeliyiz,bayramlarda ziyaretlerine gidip, onların hayır dualarını almalıyız. Hasta olduklarında ziyaretetmeli geçmiş olsun dileklerimizi iletmeliyiz. Otobüs, tren, vapur gibi toplu ulaşım

araçlarında onlara yer vermeli, cadde geçişlerinde onlara yardımcı olmalıyız.