x_akbulut @ hotmail.com

Okuma deyince  akla romanlar gelir. romanlar bilgisel anlamda insana pek bir şey katmaz. sadece hayal gücünü geliştirir, hızlı okumanızı sağlar. lakin okunan kitaplar genel kültür ve bilimsel ise bu adamdan kaçın arkadaş.

Aslında iyi irdelersek en iyi arkadaşın  kitap olduğu nu vurgulamak gerekir. Kitap okuma alışkanlığı kazanaıldığı zaman ondan ayrılmak mümkünsüzdür Kitap okuma alışkanlığı kazanmış kişilerin günlük sohbetlerinin  bile diğer insanlardan farklı olduğunu göreceksiniz.

68 Kuşağı olarak bizler çok okuduk desem yalan olmaz nedeni çok basit yapacak başka işimiz yoktu. TV ,Bilgisayar, oyun konsolları  yoktu. Tek yaptığımız illerimizde bulunan kütüphanelere gidip o paha biçilmez eserleri okumak olmuştu.

İyiki de okumuşuz, yeni nesille kendimi kıyaslama bile istemiyorum gününün 4.5 saatini telefonuyla oynayan nesil beni ürkütmüyor desem yalan olur.

Bizim öğretmenlerimiz okumanın faydalarını iler ki yaşlarınızda göreceksiniz dediğinde pek bir şeyler anlamamıştık ama şimdi düşündüğümüzde okumanın geçici bir heves değil bir ilgi alanı, köklü bir alışkanlık olduğunu gördük belki de hayatımızdaki başarının tek sırrı okumak olduğunu anlamış olduk.
Kitabın insan yaşamında çok büyük yeri olduğu gerçeği yaşadıkça anlaşılmakta olup insana bir can yoldaşı arkadaş iyi bir dost olduğunu anlarsınız.

Öğretmenlerimiz bize okuyun da ne okursanız okuyun en az haftada bir kitap okumaya gayret edin, nasılsa zaman geçtikçe neyi okuyacağınıza kararı kendiniz vereceksiniz derdiler.

Öncelikle okuyan insan ruhunu geliştirir, zihnini açar ,zekasını geliştirir ,kısacası kişilik kazanır. Böylece sanattan zevk alır ,kültürden kendisine düşen nasibini alır.

Kitap okuyan insanın olaylara bakışı bile değişiktir. Hayata tek pencereden bakmaz ,kendisinin yeteneklerini keşfeder.

Okumak insana yaşam arzusu sağlar keyif verir, okumak bir tutku olur insanda insanı dinlendirir. Başka dünyaları tanıtır onların kültürlerini öğretir.

Kısacası okumanın yaşı olmadığı gibi geçmişi ve geleceği iyi değerlendirmek için okumak şarttır diyorum. Yeni nesi kitap okumayı angarya görüyorsa bari bilgisayarın başına geçtiğinde ilk işi günlük haberleri okumalı yoksa yarışma programına katıldığında eşeğin yavrusunun sıpa olup olmadığı endişesi karşısında   kendisini topluma küçük düşüreceğini bilmelidir.