x_akbulut @ hotmail.com

Bakıyorum Gaziler günü dolayısyla İllerimizde. ilçelerimizde kutlama programları yapılıyor günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapılıyor. Fakat bu vatan için savaşıp şehit olan ve gazi olan insanlarımıza ne değer veriyoruz hiç bunu düşündük mü. daha dün televizyon da bir gazimiz mayına basarak kaybettiği ayağının değişmesi gerektiği halde SGK tarafından çok büyük zorluklarıyla karşılaştığını söylüyor.

Bu vatan için savaşan bu insanlara vatan olarak ne gibi görevlerimiz olduğu halde neler yapabildik bunu düşünmeliyiz.

Düşünün kü Çanakkale de  Türkler 250 bin şehit verdi.Çanakkale öyle anlatılır ama bir de o savaşın içinde bulunan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediklerinden dinleyecek olursak bomba sırtı siperler arasında mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak…Ölmemek adete bir şans yapacak başkada bir şey yok ya var olacaktı bu millet yada tarihten silinecekti.
Halbuki birinci el belgelere dayalı yapılan araştırmalara göre kara ve deniz muharebelerinde verilen subay ve er şehit sayısı toplam 57 bin 263'tür. Bu miktar, (Çanakkale'de görev alan Alman Ordu Komutanı) Liman Von Sanders'in 'Türkiye'de 5 sene' adlı eserinde 66 bin şehit gösterilmektedir.

Burada, konu başlığını oluşturan zayiat miktarıysa : 210 bin- 218 bin civarında olup bu sayı, şehitler dahil, yaralı, kayıp ve esirlerle, hava değişimi, hastaneye gönderilenler ve çeşitli hastalıklardan ölen personelin genel toplamını ifade etmektedir.
Tarihin her döneminde yurdumuzu,milletimizin kanı,canı ve hayatı pahasına koruyan,asil milletimizi mukaddes vatanımızı vekarla yaşatmak amacıyla ölmesini en iyi bilen,bu uğurda fedakarlık sınırı tanımayan,Türk yurdunun her köşesini aşkla,feragatla savunmada üzerine düşen görevini şanlı tarihinin derinliklerinden,güçlü ve disiplinli geleneklerinden aldığı kudretle başaran bu milletin çocukları tarihe altın sayfalarla yazılmadımı?
Bugün şehirlerimizi gezelim gittiğiniz her şehir de şehitliklerde yatan çok şehidimizin olduğunu göreceksiniz.

Eskiden ülkelerle savaşan bu millet 1980 li yıllardan beridir de PKK-FETO terör örgütünede çok sayıda şehit verdik.

Bugün Güneydoğu da hala Suriye'den atılan toplar sonucunda hemen hemen hrgün şehit ve gazilere raslamamız mümkün bu nedenle şehitlerimize Allah'tan rahmet dilerken hayatta kalan gazilerimize de sağlıklı ve uzun ömürler dilerken yetkililerimiz bu gazilerimize sahip çıkmasını diliyorum.